reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raport dotyczący opodatkowania w państwach należących do OECD

Raport dotyczący opodatkowania w państwach należących do OECD

Pod koniec listopada 2009 roku OECD opublikowała raport dotyczący wysokości opodatkowania w państwach należących do Organizacji. Autorzy raportu podkreślają, iż w czasie kryzysu wpływy z podatków w niektórych państwach obniżył się bardziej niż sam wskaźnik PKB.

Dane opublikowane w raporcie OECD wskazują, iż recesja gospodarcza miała istotny wpływ na poziom wpływów podatkowych w poszczególnych państwach należących do Organizacji. Średnia wysokość opodatkowania w krajach OECD, wyliczana jako stosunek wpływów podatkowych do PKB w 2008 roku spadła, podczas gdy wskaźnik ten utrzymywał się na niezmienionym poziomie w 2006 i 2007. Wskaźnik ten prawdopodobnie spadać będzie również w 2009. W przypadku niektórych państw, wpływy podatkowe zmniejszały się szybciej niż następował spadek poziomu PKB. Wiele państw zdecydowało się na obniżenie podatków, aby złagodzić skutki kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez OECD, wskaźnik tax-to-GDP w 2008 roku spadł w 17 z 26 państw należących do Organizacji, które przekazały dane dotyczące opodatkowania. Dania zanotowała najwyższy poziom tego wskaźnika (48,3%), drugim z kolei państwem była Szwecja (47,1%). Te dwa państwa razem z Finlandią i Nową Zelandią są państwami OECD, w których zanotowani spadek wskaźnika w kolejnych ostatnich trzech latach. Państwami o najniższym wskaźniku opodatkowania w 2008 roku były Meksyk (21,1%) i Turcja (23,5%) w 2008 roku.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama