| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia Europejska przygotowuje się do zmiany Savings Directive

Unia Europejska przygotowuje się do zmiany Savings Directive

W 2009 roku kontynuowane były prace nad wprowadzeniem zmian do tzw. Savings Directive. Inicjatywa Komisji Europejskiej prowadzić ma rozszerzenia zastosowania tej dyrektywy m.in. w odniesieniu do trustów i prywatnych fundacji.

W listopadzie 2008 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję wprowadzenia zmian do Dyrektywa Rady nr 2003/48/WE z 3 czerwca 2003 roku w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek określana jest jako Savings Directive. Celem dyrektywy jest zapewnienie właściwego przepływu informacji o dochodach z oszczędności osiąganych przez obywateli UE za granicą, a tym samym ich efektywne opodatkowanie w kraju rezydencji podatkowej odbiorców. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie oraz inne kraje, które zobowiązały się do implementowania dyrektywy, do przekazywania informacji o dochodach z oszczędności do administracji podatkowej krajów UE, których obywatelami są ich odbiorcy. Alternatywnym rozwiązaniem jest nałożenie podatku źródłowego na dochody z oszczędności. Z opcji tej skorzystały m.in. Szwajcaria i Austria.

Zamiarem Komisji Europejskiej jest rozszerzenie zastosowania dyrektywy na szereg nowych produktów finansowych, które również przynoszą zyski, lecz nie są objęte obowiązującymi przepisami. W tym celu Komisja Europejska proponuje m.in. wprowadzenie nowej definicji pojęcia „wypłaty odsetek', które oznaczałoby każdy przychód uzyskany w wyniku inwestycji kapitału, gdzie warunki zwrotu ustalane są ex-ante, a podstawa takiego zwrotu jest podobna do jakiegokolwiek dochodu z odsetek.

Komisja Europejska planuje również rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji o dochodach z odsetek osiąganych przez obywateli z państw UE.  Zgodnie z nowymi postanowieniami zobowiązany do przekazania informacji będzie m.in. bank z kraju UE, który wypłaca dochody z odsetek na rzecz trustu lub fundacji spoza Wspólnoty, a który wie, że rzeczywistym beneficjentem tej wypłaty będzie obywatel UE.

Propozycje Komisji Europejskiej uzyskały w 2009 roku aprobatę Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego. Będą przedmiotem dalszej debaty państw członkowskich w ramach Rady UE.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »