| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia Europejska rozpoczęła wdrażanie systemu EMCS

Unia Europejska rozpoczęła wdrażanie systemu EMCS

W kwietniu 2010 roku rozpoczął się pierwszy etap procesu wdrażania w Unii Europejskiej systemu Przemieszczania Wyrobów Akcyzowych EMCS. Polska przyłączy się do tego systemu w styczniu 2011 roku.

System EMCS jest projektem Komisji Europejskiej, w ramach którego zostanie wprowadzony w Unii Europejskiej komputerowy system wykorzystywany do przemieszczeń towarów akcyzowych w procedurze zawieszenie poboru akcyzy pomiędzy państwami członkowskimi oraz przemieszczania tych towarów na terytorium Unii w ramach importu i eksportu. Uczestniczyć w EMCS będą podmioty dokonujące przemieszczeń wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wewnątrz Unii Europejskiej: składy podatkowe, zarejestrowani wysyłający i zarejestrowani odbierający, podmioty zwolnione z obowiązku zapłaty akcyzy (m.in. organizacje międzynarodowe, przedstawicielstwa dyplomatyczne) oraz organy podatkowe. System ten ma zastąpić stosowany obecnie w formie papierowej administracyjny dokument towarzyszący (ADT), dołączany do przesyłki wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

W pierwszej fazie wdrażania systemu, która rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, obsługiwane są wyłącznie zadania związane z odbiorem informacji związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Państwa,  uczestniczące w tej fazie mogą jedynie wysyłać raporty odbioru wyrobów. Osiągnięcie przez system pełnej funkcjonalności planowane jest na 01.01.2012 roku.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, stosowanie systemu EMCS w Polsce nastąpi z dniem 01.01.2011 r. Do tego czasu sposób dokumentowania przemieszczeń wyrobów w procedurze zawieszenie poboru akcyzy opiera się na obowiązujących obecnie zasadach.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego

Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »