| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy przesłali przez internet 320 tys. deklaracji PIT

Podatnicy przesłali przez internet 320 tys. deklaracji PIT

Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli 320 tys. e-deklaracji podatkowych za 2009 r. Najwięcej PIT-ów przez internet przesłali mieszkańcy Mazowsza - 69 tys.

Z danych resortu finansów wynika, że z możliwości elektronicznego rozliczenia najczęściej korzystali również podatnicy z województw: śląskiego (38,5 tys. e-deklarcji), małopolskiego (30 tys.) i dolnośląskiego (27 tys.).

"Przełomem w funkcjonowaniu tzw. systemu e-Deklaracje była, wprowadzona w 2009 r., możliwość złożenia przez internet zeznania podatkowego bez tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Początkowo dotyczyło to jedynie formularza PIT-37, ale od tego roku również podatnicy rozliczający się na drukach PIT: 36, 36L, 38 i 39 mogli skorzystać z tego ułatwienia" - czytamy w komunikacie MF.

Zdecydowana większość e-deklaracji, czyli 297,6 tys. - spośród 320 tys. nie posiadała kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W tym zeznań PIT-37 wysłano 253 tys., czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (80 tys. deklaracji).

Ministerstwo zaznacza, że widoczny jest wyraźny wzrost liczby wszystkich przesłanych przez internet rodzajów dokumentów elektronicznych. Od początku roku w systemie e-Deklaracje złożono 1 mln 921 tys. 511 różnego rodzaju zeznań podatkowych. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku - przez internet przesłano wówczas 760 tys. wszystkich deklaracji. Dla porównania w 2008 r. podatnicy złożyli tą drogą niespełna 104 tys. zeznań.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »