| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > System podatkowy zbyt skomplikowany dla przedsiębiorców

System podatkowy zbyt skomplikowany dla przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy wciąż postrzegają system podatkowy jako nadmiernie skomplikowany, podlegający zbyt dużej ilości zmian, a także niejednoznaczny, choćby poprzez brak jednolitej interpretacji przepisów podatkowych.

Tak wynika z opublikowanych przez Deloitte wyników badania opinii przedsiębiorców na temat polskiego systemu podatkowego. Przez te czynniki podatnicy funkcjonują w warunkach niepewności, co nie sprzyja podejmowaniu długofalowych decyzji ekonomicznych.


Aż 70 proc. ankietowanych uznało regulacje CIT za bardzo skomplikowane, podobnie niemal 60 proc. ocenia regulacje VAT i PIT. Na wynik badania miały wpływ prawdopodobnie częste zmiany w prawie. W ciągu ostatnich 10 lat ustawa o CIT zmieniała się bowiem 60 razy, podobnie było z ustawą o VAT.


Przedsiębiorcy obawiają się m. in. podniesienia stawek VAT oraz CIT. Za najbardziej uciążliwy z wymogów dokumentacyjnych uznali natomiast przygotowywanie dokumentacji z zakresu cen transferowych, którą w Polsce obowiązkowo przedstawić organom muszą firmy realizujące transakcje o wartości już od 20 tys. euro rocznie.


47 proc. badanych przedsiębiorców w okresie ostatnich 3 lat było kilkakrotnie kontrolowanych. Najczęstszym powodem przeprowadzenia kontroli był fakt złożenia wniosku o zwrot podatku VAT.


Natomiast przedsiębiorcy dostrzegają pozytywne zmiany w administracji skarbowej. Dobrze oceniają działania takie jak uruchomienie urzędów dla tzw. „dużych podatników”, czy też udostępnienie Krajowej Informacji Podatkowej. Jednak chcieliby poprawy poziomu wiedzy urzędników oraz wprowadzenia jasnych procedur działania administracji skarbowej.


Badanie pokazuje ponadto, że warto odwoływać się od niekorzystnej decyzji organu podatkowego. Ponad połowa podatników uzyskała bowiem w swojej sprawie korzystną lub częściowo korzystną decyzję organu wyższej instancji.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK