reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy plan kontroli w skarbówce

Nowy plan kontroli w skarbówce

Nowe przepisy w zakresie kontroli w izbach i urzędach skarbowych obejmą m.in. zasady planowania kontroli oraz godzin, w których mogą być prowadzone – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego postępowania w zakresie kontroli w izbach i urzędach skarbowych.

Rozporządzenie zastąpi przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 2009 r. w sprawie zasad i trybu prowadzenia kontroli w izbach i urzędach skarbowych. Plan kontroli do przeprowadzenia w 2011 r. zostanie zatwierdzony w terminie do dnia 30 czerwca 2011 r.

Przepisy nowego rozporządzenia określają szczegółowy tryb postępowania w zakresie prawidłowości wykonywania zadań należących do zakresu działania dyrektorów izb skarbowych, naczelników urzędów skarbowych oraz urzędów obsługujących te organy oraz w zakresie kontroli przestrzegania zasad etyki zawodowej, bezstronności i obiektywizmu działania pracowników izb skarbowych i urzędów skarbowych.

W rozporządzeniu określono zasadę planowania kontroli w okresach rocznych. Plany kontroli podlegać będą zatwierdzaniu przez Ministra Finansów do końca roku poprzedzającego.

Podjęcie kontroli będzie poprzedzać zawiadomienie na piśmie jednostki podlegającej kontroli. Kontrole mogą być również przeprowadzone bez uprzedniego zawiadomienia, w przypadku powzięcia wiadomości o nieprawidłowym wykonywaniu zadań należących do zakresu działania dyrektorów izb skarbowych, naczelników urzędów skarbowych albo urzędów obsługujących te organy bądź o nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej, bezstronności i obiektywizmu działania.

Kontrola będzie przeprowadzana w godzinach pracy obowiązujących w jednostce albo w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Przewidziano także odrębną procedurę umożliwiającą, tak przed rozpoczęciem kontroli, jak i w jej toku, zlecanie przez ministra przeprowadzenia określonych czynności kontrolnych pracownikom odpowiednich komórek organizacyjnych urzędu obsługującego ministra lub pracownikom izb i urzędów skarbowych.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama