reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieodpłatne użytkowanie samochodu - zmiany w VAT

Nieodpłatne użytkowanie samochodu - zmiany w VAT

Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw naprawia niedopatrzenia w przepisach dotyczących rozliczeń VAT od nieodpłatnego użytkowania samochodów. Przepisy tej ustawy mogą być stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia br.

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 102 poz. 585)

Zmieniony został art. 5 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 247, poz. 1652), który wprowadzał zwolnienie z naliczania VAT od nieodpłatnego użytkowania samochodu, gdy podatnikowi przysługiwało częściowe prawo do odliczenia VAT przy nabyciu pojazdu.

Z dotychczasowego brzmienia przepisów wynikało, że nie należy naliczać VAT, jeśli samochód jest użytkowany na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale tylko wówczas, gdy podatnik odliczył przy nabyciu samochodu 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Natomiast gdy na podstawie przepisów obowiązujących do 21 sierpnia 2005 r. podatnik odliczył 50%, nie więcej niż 5000 zł, takie uprawnienie mu nie przysługiwało.

Po zmianie przepisów, niezależnie od tego, czy podatnik odliczył 50% czy 60% podatku naliczonego, do 31 grudnia 2012 r. w przypadku wykorzystywania przez podatnika, na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych nie trzeba naliczać VAT.

Nowe regulacje mogą być stosowane od 1 stycznia br.

reklama

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama