REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upływa termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L

REKLAMA

Do 30 listopada br. podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej powinni złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swojego miejsca zamieszkania deklarację PIT-6/PIT-6L.


Deklaracja PIT-6/PIT-6L to deklaracja o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w 2012 r. Podatnicy, którzy ustalają dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych, w deklaracji tej powinni również podać informację o wysokości przewidywanego dochodu w 2012 r.

Autopromocja

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają do wyboru dwa sposoby ustalania dochodu:

- na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych,

- według norm szacunkowych.


Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych


Podatnicy, którzy ustalają dochody osiągane z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych, mogą je opodatkować według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku wyboru opodatkowania dochodu wg skali podatkowej podatnik powinien złożyć w deklaracji PIT-6/PIT-6L oświadczenie o ustalaniu dochodu na podstawie ksiąg (część E deklaracji). W takim przypadku w deklaracji PIT-6/PIT-6L należy skreślić oznaczenie PIT-6L.

W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na opodatkowanie w 2012 r. dochodów osiąganych z działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym, oprócz oświadczenia o ustalaniu dochodu na podstawie ksiąg, powinien złożyć do 30 listopada br. oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania (art. 9a ust. 7 updof). Wybór opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy zawiadomi pisemnie o rezygnacji z podatku liniowego (art. 9a ust. 8 updof). W przypadku wyboru opodatkowania dochodu w formie podatku liniowego w deklaracji PIT-6/PIT-6L należy skreślić oznaczenie PIT-6.


Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych


Podatnik, który opodatkowuje dochody osiągane z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, w deklaracji PIT-6/PIT-6L nie składa oświadczenia o ustalaniu dochodów na podstawie ksiąg, lecz określa rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji. Dochód ustalony według norm szacunkowych podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

 

Warto zwrócić uwagę, że do niedawna organy podatkowe wbrew orzeczeniom sądów administracyjnych twierdziły, że podatnicy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych nie mogli wybrać opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych. W 2011 r. stanowisko to się zmieniło na korzyść podatników. W interpretacji indywidualnej z 20 września 2011 r., nr ILPB1/145-259/09/11-5/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że podatnik, który nie zgłosi zamiaru prowadzenia ksiąg, ustala dochód z działów z zastosowaniem norm szacunkowych, i to niezależnie od uzyskanych przychodów.

Aktywny wzór formularza deklaracji PIT-6/PIT-6L jest dostępny na www.mk.infor.pl w zakładce Aktywne formularze.

 

Podstawa prawna:

  -art. 9a ust. 7 i 8, art. 43 ust. 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 205, poz. 1203

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych odniosło się do kwestii "tantiem od internetu"

  Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych odniosło się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  REKLAMA