reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Upływa termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L

Upływa termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L

Do 30 listopada br. podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej powinni złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swojego miejsca zamieszkania deklarację PIT-6/PIT-6L.


Deklaracja PIT-6/PIT-6L to deklaracja o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w 2012 r. Podatnicy, którzy ustalają dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych, w deklaracji tej powinni również podać informację o wysokości przewidywanego dochodu w 2012 r.

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają do wyboru dwa sposoby ustalania dochodu:

- na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych,

- według norm szacunkowych.


Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych


Podatnicy, którzy ustalają dochody osiągane z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych, mogą je opodatkować według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.

W przypadku wyboru opodatkowania dochodu wg skali podatkowej podatnik powinien złożyć w deklaracji PIT-6/PIT-6L oświadczenie o ustalaniu dochodu na podstawie ksiąg (część E deklaracji). W takim przypadku w deklaracji PIT-6/PIT-6L należy skreślić oznaczenie PIT-6L.

W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na opodatkowanie w 2012 r. dochodów osiąganych z działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym, oprócz oświadczenia o ustalaniu dochodu na podstawie ksiąg, powinien złożyć do 30 listopada br. oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania (art. 9a ust. 7 updof). Wybór opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy zawiadomi pisemnie o rezygnacji z podatku liniowego (art. 9a ust. 8 updof). W przypadku wyboru opodatkowania dochodu w formie podatku liniowego w deklaracji PIT-6/PIT-6L należy skreślić oznaczenie PIT-6.


Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych


Podatnik, który opodatkowuje dochody osiągane z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, w deklaracji PIT-6/PIT-6L nie składa oświadczenia o ustalaniu dochodów na podstawie ksiąg, lecz określa rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji. Dochód ustalony według norm szacunkowych podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama