| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Upływa termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L

Upływa termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L

Do 30 listopada br. podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej powinni złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według swojego miejsca zamieszkania deklarację PIT-6/PIT-6L.


Deklaracja PIT-6/PIT-6L to deklaracja o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w 2012 r. Podatnicy, którzy ustalają dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych, w deklaracji tej powinni również podać informację o wysokości przewidywanego dochodu w 2012 r.

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają do wyboru dwa sposoby ustalania dochodu:

- na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych,

- według norm szacunkowych.


Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych


Podatnicy, którzy ustalają dochody osiągane z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych, mogą je opodatkować według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.

W przypadku wyboru opodatkowania dochodu wg skali podatkowej podatnik powinien złożyć w deklaracji PIT-6/PIT-6L oświadczenie o ustalaniu dochodu na podstawie ksiąg (część E deklaracji). W takim przypadku w deklaracji PIT-6/PIT-6L należy skreślić oznaczenie PIT-6L.

W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na opodatkowanie w 2012 r. dochodów osiąganych z działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym, oprócz oświadczenia o ustalaniu dochodu na podstawie ksiąg, powinien złożyć do 30 listopada br. oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania (art. 9a ust. 7 updof). Wybór opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy zawiadomi pisemnie o rezygnacji z podatku liniowego (art. 9a ust. 8 updof). W przypadku wyboru opodatkowania dochodu w formie podatku liniowego w deklaracji PIT-6/PIT-6L należy skreślić oznaczenie PIT-6.


Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych


Podatnik, który opodatkowuje dochody osiągane z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych, w deklaracji PIT-6/PIT-6L nie składa oświadczenia o ustalaniu dochodów na podstawie ksiąg, lecz określa rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji. Dochód ustalony według norm szacunkowych podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »