reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie transakcji finansowych

Opodatkowanie transakcji finansowych

W sumie 11 państw członkowskich UE, w ramach tzw. wzmocnionej współpracy, wprowadzi nowy podatek od transakcji finansowych. Kraje, które opodatkują transakcje finansowe to Austria, Belgia, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

Nowy podatek obejmie wszystkie transakcje finansowe, w których będą brały udział strony znajdujące się w jednym lub więcej z jedenastu krajów, które go wprowadziły. Minimalna stawka ma wynosić 0,01% w przypadku instrumentów pochodnych oraz 0,1% w przypadku pozostałych transakcji, włącznie z nabyciem akcji i obligacji. Kraje uczestniczące mają prawo do dowolnego przyjęcia wyższych stawek.

Podatek nie będzie jednak miał zastosowania do codziennych transakcji finansowych dokonywanych przez obywateli i firmy - takich jak zakup ubezpieczenia, zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, zakup przy pomocy karty kredytowej lub udzielenie pożyczki biznesowej.

Nowy podatek ma m.in. na celu zmuszenie banków i innych przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe do spłacenia należnej części kosztów wychodzenia z kryzysu. Działalność tych instytucji była głównym powodem wystąpienia kryzysu, a poza tym otrzymały one znaczne wsparcie ze strony rządów, które pomogło im przetrwać.

Szacowane dochody z nowego podatku wyniosą 30-35 mld euro rocznie. Pewna część tej sumy mogłaby zasilić budżet UE. Składka unijna każdego z państw stosujących nowy podatek zostałaby pomniejszona o taką samą kwotę. Pozostała część dochodów z nowego podatku trafiłaby do budżetów krajowych i została wykorzystana tak, jak dochody z innych podatków - np. do zmniejszenia długu lub inwestowania we wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Pozostałe 16 z 27 państw członkowskich UE nie wprowadzi od razu nowego podatku. Mogą one jednak wprowadzić go później. Przyjmując odpowiednie ustalenia na poziomie UE, wyraziły zgodę, aby podatek wprowadziło wspomniane 11 krajów.

Państwa te zwróciły się do Komisji  Europejskiej o przyjęcie wspólnego podejścia do sposobu pobierania tego podatku. W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone rozmowy na temat zasad stosowania nowego podatku w praktyce. Mogą w nich wziąć udział wszystkie państwa członkowskie, jednakże tylko 11 państw, które zdecydowały się wprowadzić podatek, będzie mogło głosować i będą one musiały osiągnąć jednogłośne porozumienie, zanim podatek zostanie wprowadzony w życie, co planowane jest na 1 stycznia 2014 r. W tej sprawie odbędą się też konsultacje z Parlamentem Europejskim.

A.J.

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama