reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga budowlana w 2014 r.

Ulga budowlana w 2014 r.

Od 2014 r. istotnie zmienią się zasady korzystania z ulgi budowalnej. Dlatego, planując remont lub budowę domu warto zakupić materiały budowlane jeszcze w grudniu. Dzięki temu w okresie kolejnych 5 lat (do końca 2018 r.) będzie można ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.

Jakie warunki należy spełnić


Zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych jest dokonywany na podstawie wniosku złożonego w urzędzie skarbowym. Do wniosku tego należy załączyć kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Nie wszystkie faktury będą jednak stanowiły podstawę do ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach. Dlatego też, przed złożeniem wniosku o zwrot, otrzymane faktury należy każdorazowo zweryfikować pod kątem:

- daty wystawienia faktury,

- nabywcy wskazanego na fakturze,

- opisu wyrobu wskazanego na fakturze.

Podstawę do skorzystania z ulgi budowalnej na dotychczas obowiązujących zasadach stanowić bowiem będą wyłącznie faktury:

- wystawione do końca bieżącego roku,

- wystawione dla osoby fizycznej, która będzie ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków,

- dokumentujące zakup ściśle określonych materiałów budowalnych (objętych wykazem ogłoszonym przez Ministra Infrastruktury w drodze obwieszczenia z dnia 3 września 2010 r.).

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.


Co się zmieni od 2014 r.


Wydatki na zakup materiałów budowalnych w związku z remontem mieszkania lub domu, poniesione po Nowym Roku, nie będą podlegały zwrotowi. Ulga budowlana na nowych zasadach nie będzie już bowiem obejmowała wydatków związanych z remontem (z ulgi będzie można skorzystać wyłącznie w odniesieniu do budowy, nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy).

Ponadto, skorzystanie z ulgi będzie uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków - wprowadzono limity powierzchni użytkowej (co do zasady, 75m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego) oraz ograniczenie wiekowe beneficjenta ulgi (36 lat).

Po zmianach, wniosek o zwrot części poniesionych wydatków będzie można złożyć tylko raz (dotychczas, o zwrot można było się ubiegać wielokrotnie, nie częściej jednak niż raz w roku).

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Justyna Kowalik, doradca podatkowy, starszy konsultant w Accreo Tax & Legal

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 23.06.2014

Autorzy:

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama