| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto powinien mieć kasę fiskalną

Kto powinien mieć kasę fiskalną

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie przyjęła odpowiedzi ministra finansów na dezyderat w sprawie wprowadzenia obowiązku ewidencjonowania obrotu i VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących - poinformował Mieczysław Czerniawski, przewodniczący komisji.

W dezyderacie komisja sprzeciwiła się rozporządzeniu MF z grudnia ubiegłego roku w sprawie kas fiskalnych. Zażądała od ministra przedstawienia harmonogramu wprowadzania obowiązku posiadania kas fiskalnych dla wszystkich grup podatników, które mają podlegać temu obowiązkowi. Komisja postuluje, by w pierwszej kolejności kasy fiskalne wprowadzić do rejestracji obrotów usług ochrony zdrowia i prawniczych oraz z gier losowych i zakładów wzajemnych.

W odpowiedzi na dezyderat minister informuje, że gdyby nie wydał rozporządzenia, zwolnienie z obowiązku posiadania kas utraciliby m.in. ci podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione z VAT, w zakresie kultury czy kominiarze. Uwzględniono niektóre sugestie posłów i przedłużono zwolnienie dla niektórych usług opodatkowanych ryczałtem w formie karty podatkowej.

Resort zapewnia, że opracowano plan likwidacji pozostałych zwolnień w latach 2006-2007. W pierwszym roku zakłada on likwidację zwolnienia dla usług prawniczych, a w drugim dla usług medycznych. Przepisy o VAT nie przewidują obowiązku posiadania kas dla usług związanych z grami losowymi. Resort podkreśla, że uwzględnienie postulatów posłów w trakcie roku podatkowego i wydanie nowego rozporządzenia nie jest możliwe – naruszałoby bowiem stabilność przyjętych rozwiązań.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »