REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaby złoty zagrozi akcyzie na benzynę

REKLAMA

Odebranie ministrowi finansów prawa do podwyższania akcyzy na benzynę od 2007 roku nie jest sprzeczne z prawem unijnym - ocenia Komitet Integracji Europejskiej. Ostrzega, że ewentualne duże osłabienie złotego przy sztywnej stawce akcyzy mogłoby jednak grozić naruszeniem Dyrektywy UE.
Komitet Integracji Europejskiej uważa, że zgłoszona przez PiS poprawka, która ma opóźnić wejście w życie ustawy pozbawiającej ministra finansów prawa do podwyższenia stawki akcyzy na benzynę, jest zgodna z przepisami UE.
W opinii przesłanej Sejmowi komitet zwraca jednak uwagę, że ustalenie sztywnej stawki akcyzy przy ewentualnym dużym osłabieniu złotego rodzi ryzyko niewypełnienia minimalnego poziomu opodatkowania wymaganego w UE. Zgodnie z dyrektywą 2003/96/WE dolny limit akcyzy dla Polski wynosi dziś 287 euro za 1000 litrów paliwa. Z ulgi będziemy mogli korzystać tylko do końca 2008 roku. Potem minimalna stawka wyniesie 359 euro na 1000 litrów benzyny. Przy ustalaniu poziomu opodatkowania brany jest pod uwagę kurs euro z początku października poprzedniego roku.

Poselska nowelizacja ustawy o akcyzie zakłada ustalenie górnego limitu podatku na benzynę na poziomie 1315 zł za 1000 litrów, a zgłoszona przez PiS poprawka proponuje, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2007 roku. To oznacza, że do wypełnienia minimum unijnego będzie przyjmowany kurs euro z października 2006 roku. W razie ewentualnego dużego osłabienia złotego względem euro może się okazać, że minimalny poziom 287 euro nie zostanie osiągnięty. W takim przypadku konieczna będzie zmiana ustawy o akcyzie. Zdaniem ekspertów nie powinno być z tym problemu – nowe stawki będzie można wpisać do ustawy przy okazji uchwalania budżetu, gdy kurs euro będzie już znany.

KIE zwraca także uwagę, że proponowany w poselskim projekcie limit trzeba będzie podnieść od 2009 roku. Przyjmując kurs euro z 1 października 2005 roku (3,918 zł) stawka 1315 zł daje zaledwie 335,63 euro. Do unijnego minimum zabraknie ok. 24 euro.

Zgłoszony przez SLD projekt nowelizacji ustawy o akcyzie był reakcją na jesienne zapowiedzi podwyżki akcyzy na benzynę o 25 groszy na litrze. Nowelizacja zablokuje możliwość podniesienia akcyzy na benzynę ponad 1315 złotych na 1000 litrów.

PiS, mając świadomość, że Sejm wbrew jego woli uchwali zmiany, zgłosił poprawkę, zgodnie z którą nowelizacja obowiązywałaby dopiero od 1 stycznia 2007 roku. Przeciwnikiem projektu jest rząd. Zdaniem wiceministra finansów Mirosława Barszcza nie ma w nim mechanizmu elastycznego dostosowania polskich stawek akcyzy do minimum unijnego. Poza tym ostatnią obniżką akcyzy na benzynę interesuje się Komisja Europejska. Może uznać, że była to decyzja niezgodna z prawem UE.

Niemal identyczną ustawę blokującą podwyżki akcyzy na olej opałowy i gaz grzewczy Sejm uchwalił (przy aktywnym poparciu PiS) latem ubiegłego roku, po tym jak podwyżki zapowiedział ówczesny minister finansów Mirosław Gronicki.

Stawki akcyzy w euro
287 euro – minimalna stawka akcyzy do 2009 roku,
335,63 euro – obowiązująca dziś stawka (w przeliczeniu na euro) wynikająca z rozporządzenia MF,
359 euro – minimalna stawka obowiązująca od 2009 roku.

Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA