REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeba etyki i norm wykonywania zawodu

REKLAMA

W Stowarzyszeniu Księgowych trwają prace nad kodeksem etyki i profesjonalizmu. Ma on uregulować kwestie etyczne i normy wykonywania zawodu. Na kodeks ten czekają księgowi.
Księgowi i dyrektorzy finansowi uważają, że istnieje potrzeba tworzenia kodeksu etyki.
– W przypadku księgowych, mówi się o kodeksie etyki i profesjonalizmu, a nie jedynie etyki. Profesjonalizm w wykonywaniu tego zawodu jest bardzo istotny, a w moim przekonaniu obecne uregulowania są niewystarczające – powiedział Gazecie Prawnej Radosław Osmólski, prezes FPA Group.
O potrzebie sporządzenia kodeksu etyki przekonani są również inni eksperci. Podkreślają, że dzięki kodeksowi księgowi nie tylko mają wiedzę, jak powinni postępować, ale wzrasta też prestiż zawodu.

Brak przygotowania...

Do przestrzegania określonych norm skłania też restrykcyjne prawo.
– Myślę, że jest to jeden z bardziej etycznych zawodów, jakie istnieją w Polsce. Ilość zagrożeń i sankcji, jakie mogą spotkać księgowych, jest bardzo duża, od grzywny i mandatów aż do kary pozbawienia wolności i poważnych sankcji finansowych. Kary te określa zarówno ustawa o rachunkowości, jak i kodeks karny skarbowy – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Dac, księgowy. Zdarzają się jednak głosy przeciwne, mówiące o wielu błędach i nieprzestrzeganiu etyki zawodowej.
– Istnieje potrzeba szerokiego ujęcia etyki księgowych w kodeksie, ponieważ wiele osób albo nie jest przygotowywana do wykonywania tego zawodu, albo nie kieruje się normami jego wykonywania. Jest również grupa osób, które oszukują, narażając firmy na straty i sankcje – uważa Joanna Gawrońska, dyrektor finansowy Elzam-Zamech, laureatka VII edycji konkursu Księgowy Roku. Zwraca ona uwagę, że w przypadku zawodów zaufania publicznego, a do takich należy zawód księgowego, wiedza i jakość wykonywanej pracy to dwie podstawowe kwestie. Ilość zagrożeń i sankcji, jakie mogą spotkać księgowych, jest duża, od grzywny aż do kary pozbawienia wolności

...i odpowiedniej wiedzy

Radosław Osmólski uważa jednak, że nie można wszystkich księgowych mierzyć jedną miarą. Zwraca on uwagę, że już w kodeksie etyki IFAC (Międzynarodowej Federacji Księgowych), występuje podział na tych, którzy są zatrudnieni na etacie w firmie i tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jest też grupa księgowych pracujących w firmach outsourcingowych. Prezes FPA Group woli jednak mówić o innym podziale.
– Ze wszystkich księgowych czynnych zawodowo można wydzielić niemałą grupę, która nawet nie wie, że kodeks etyki i pewne zasady postępowania istnieją – powiedział. Powstaje zatem realny problem, jak dotrzeć do tych ludzi. W Polsce nie ma konieczności przynależenia do jakiegokolwiek stowarzyszenia lub organizacji skupiającej księgowych. A zatem nawet najlepszy kodeks etyki może nie dotrzeć do dużej części osób zajmujących się rachunkowością. Pewnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie certyfikatu księgowego, który wydawałoby Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jednak ten pomysł nie wszystkim się podoba.
– Z certyfikatami jest zawsze problem. Tam, gdzie jest więcej uregulowań, tam grupa jest bardziej zamknięta i trudniej dostać się do zawodu. Tak dzieje się np. w przypadku prawników. Uważam, że z jednej strony powinna być swoboda dostępu do zawodu, tak aby to rynek weryfikował wiedzę księgowego, a z drugiej strony, powinny być zasady, które w miarę precyzyjnie określałyby standardy wykonywania zawodu. Trudno w tym przypadku o jednoznaczną ocenę, ponieważ argumenty obu stron są przekonywujące – powiedział Radosław Osmólski.

...potrzebny więc kodeks

Trudności w przyjęciu kodeksu etyki mogą mieć również księgowi zatrudnieni na etacie, ponieważ są oni w pewnym sensie podlegli firmom. Z drugiej strony firmom zależy na profesjonalizmie księgowych, dlatego powinny dbać o standardy. Dużo bardziej potrzebny jest kodeks etyki dla samodzielnych księgowych. Jak wynika z naszych rozmów, powinien on zawierać informacje o standardach, ale także traktować o kompetencjach, odpowiedzialności za wykonywaną pracę, tajemnicy zawodowej, konkurencji, nie mówiąc o tak podstawowych rzeczach jak uczciwość i rzetelność w prowadzeniu ksiąg.
– Z jednej strony to są sprawy oczywiste dla każdego, kto prowadzi biznes. W wielu wypadkach można mówić nie tylko o etyce zawodu księgowego, ale przede wszystkim etyce prowadzenia biznesu – podsumował prezes FPA Group.

Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA