reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzeba etyki i norm wykonywania zawodu

Potrzeba etyki i norm wykonywania zawodu

W Stowarzyszeniu Księgowych trwają prace nad kodeksem etyki i profesjonalizmu. Ma on uregulować kwestie etyczne i normy wykonywania zawodu. Na kodeks ten czekają księgowi.

Księgowi i dyrektorzy finansowi uważają, że istnieje potrzeba tworzenia kodeksu etyki.


– W przypadku księgowych, mówi się o kodeksie etyki i profesjonalizmu, a nie jedynie etyki. Profesjonalizm w wykonywaniu tego zawodu jest bardzo istotny, a w moim przekonaniu obecne uregulowania są niewystarczające – powiedział Gazecie Prawnej Radosław Osmólski, prezes FPA Group.


O potrzebie sporządzenia kodeksu etyki przekonani są również inni eksperci. Podkreślają, że dzięki kodeksowi księgowi nie tylko mają wiedzę, jak powinni postępować, ale wzrasta też prestiż zawodu.Brak przygotowania...

Do przestrzegania określonych norm skłania też restrykcyjne prawo.


– Myślę, że jest to jeden z bardziej etycznych zawodów, jakie istnieją w Polsce. Ilość zagrożeń i sankcji, jakie mogą spotkać księgowych, jest bardzo duża, od grzywny i mandatów aż do kary pozbawienia wolności i poważnych sankcji finansowych. Kary te określa zarówno ustawa o rachunkowości, jak i kodeks karny skarbowy – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Dac, księgowy. Zdarzają się jednak głosy przeciwne, mówiące o wielu błędach i nieprzestrzeganiu etyki zawodowej.


– Istnieje potrzeba szerokiego ujęcia etyki księgowych w kodeksie, ponieważ wiele osób albo nie jest przygotowywana do wykonywania tego zawodu, albo nie kieruje się normami jego wykonywania. Jest również grupa osób, które oszukują, narażając firmy na straty i sankcje – uważa Joanna Gawrońska, dyrektor finansowy Elzam-Zamech, laureatka VII edycji konkursu Księgowy Roku. Zwraca ona uwagę, że w przypadku zawodów zaufania publicznego, a do takich należy zawód księgowego, wiedza i jakość wykonywanej pracy to dwie podstawowe kwestie. Ilość zagrożeń i sankcji, jakie mogą spotkać księgowych, jest duża, od grzywny aż do kary pozbawienia wolności...i odpowiedniej wiedzy

Radosław Osmólski uważa jednak, że nie można wszystkich księgowych mierzyć jedną miarą. Zwraca on uwagę, że już w kodeksie etyki IFAC (Międzynarodowej Federacji Księgowych), występuje podział na tych, którzy są zatrudnieni na etacie w firmie i tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jest też grupa księgowych pracujących w firmach outsourcingowych. Prezes FPA Group woli jednak mówić o innym podziale.


– Ze wszystkich księgowych czynnych zawodowo można wydzielić niemałą grupę, która nawet nie wie, że kodeks etyki i pewne zasady postępowania istnieją – powiedział. Powstaje zatem realny problem, jak dotrzeć do tych ludzi. W Polsce nie ma konieczności przynależenia do jakiegokolwiek stowarzyszenia lub organizacji skupiającej księgowych. A zatem nawet najlepszy kodeks etyki może nie dotrzeć do dużej części osób zajmujących się rachunkowością. Pewnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie certyfikatu księgowego, który wydawałoby Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jednak ten pomysł nie wszystkim się podoba.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama