reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakupy alkoholu w sieci zawsze z akcyzą

Zakupy alkoholu w sieci zawsze z akcyzą

Coraz więcej Polaków kupuje alkohol w krajach Unii Europejskiej. Wszystko po to, aby zapłacić niższą akcyzę. Jest w tym trochę racji, gdyż w Polsce akcyza na alkohol jest jedną z wyższych.

Trzeba jednak wybrać się za granicę, a z tym wiążą się wydatki. Aby uniknąć podróży, sprytniejsi podatnicy kupują alkohol w unijnych sklepach internetowych. Sprawa wydawać by się mogła prosta. A jednak nie jest.

Limitowane potrzeby
Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów dla GP wynika, że zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) nie podlegają akcyzie wyroby zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego nabywane przez osobę fizyczną i przywożone osobiście na własny użytek.
Alkohol przywieziony na własne potrzeby, a nie w celu dalszej odsprzedaży, będzie zwolniony z akcyzy w Polsce. Owe własne potrzeby są limitowane. Rozporządzenie ministra finansów z 19 kwietnia 2004 r. w sprawie ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, przywożonych przez osoby fizyczne, które wskazują na przeznaczenie tych wyrobów do celów handlowych (Dz.U. nr 74, poz. 675) określa ilości wyrobów wskazujące na ich przeznaczenie handlowe. Za takie ilości uważa się przywóz z innego kraju Unii Europejskiej, w przypadku napojów alkoholowych więcej niż 10 litrów alkoholu etylowego, 90 litrów wina i napojów fermentowanych (w tym 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa lub 20 litrów produktów pośrednich.
Opodatkowaniu akcyzą podlegają wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, które są dostarczane osobie fizycznej. Dotyczy to m.in. wysyłkowej sprzedaży wyrobów akcyzowych przez sklepy internetowe.

Trzeba znaleźć przedstawiciela
Jeśli osoba fizyczna nabywa wyroby akcyzowe, np. przez sklep internetowy, i są one dostarczane na terytorium kraju, nabycie takie może być dokonane wyłącznie za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego. Obowiązek podatkowy przy nabyciu alkoholu przez sklep internetowy ciąży solidarnie na przedstawicielu podatkowym i sprzedawcy i powstaje z dniem dostarczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do odbiorcy na terytorium Polski.

Ministerstwo ostrzega
Ministerstwo Finansów ostrzega: alkohol przywieziony osobiście do kraju na własny użytek i w ilościach dopuszczalnych limitów będzie zwolniony z akcyzy w Polsce. Natomiast przy zakupach w sklepach internetowych nie dość, że trzeba będzie znaleźć przedstawiciela podatkowego, za pośrednictwem którego alkohol zastanie dostarczony na teren Polski, to dodatkowo w każdym przypadku internetowego zakupu trzeba będzie zapłacić akcyzę w kraju. Ale wtedy może się okazać, że koszt przejazdu będzie taki sam jak wysokość akcyzy, którą trzeba zapłacić.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama