| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz mniej barier przy zwrocie VAT

Coraz mniej barier przy zwrocie VAT

Projekt przewidujący usprawnienie zwrotu indywidualnym inwestorom części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych skierowano wczoraj do trzeciego czytania.

ZMIANA PRAWA

Posłowie wszystkich klubów podczas wczorajszej debaty w Sejmie mówili o korzyściach wynikających z nowelizacji, polegających na usprawnieniu zwrotu VAT podatnikom oraz zmniejszeniu biurokratycznych wymogów dotyczących szczegółowej dokumentacji wniosków.

Przedstawiciele opozycji zwrócili uwagę na dwa problemy wpływające na ocenę nowelizacji. Przedstawiono je we wnioskach mniejszości, które znalazły się w sprawozdaniu z prac nad ustawą. Pierwszy, autorstwa SLD, zmierza do tego, aby ustawa o zwrocie VAT obowiązywała stale i nie miała jedynie epizodycznego charakteru. Przypomnijmy, że kwota zwrotu przysługuje wyłącznie z tytułu wydatków poniesionych do 31 grudnia 2007 r., z możliwością składania wniosków do 30 czerwca 2008 r.

Wniosek mniejszości zgłoszony przez PO dotyczy natomiast skrócenia do miesiąca półrocznego terminu zwrotu VAT podatnikom, których wnioski nie będą budziły wątpliwości (wówczas urzędy skarbowe nie będą wydawały decyzji). Poparcie dla obu wniosków zapowiedziało PSL. W imieniu rządu stanowczo sprzeciwił się im podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś. Jego zdaniem, skracanie postępowania wyjaśniającego zasadność i rzetelność wniosków o zwrot prowadziłoby do przypadków wyłudzania podatku.

- Ustawa ta straci rację bytu z chwilą przyjęcia kompleksowego uregulowania kwestii opodatkowania VAT materiałów i usług budowlanych w zakresie budownictwa społecznego, nad czym obecnie pracują resorty finansów i budownictwa - twierdził Marian Banaś. Wiceminister nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie posła Wiesława Szczepańskiego z SLD, czy definicja budownictwa społecznego będzie dotyczyła także odliczania części VAT za materiały budowlane w przypadku inwestycji realizowanych systemem gospodarczym.

Zmiany w ustawie skierowano do trzeciego czytania.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK