| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każdy może liczyć na kredyt podatkowy

Nie każdy może liczyć na kredyt podatkowy

Nie wszyscy podatnicy mogą skorzystać z kredytu podatkowego, choć to atrakcyjny przywilej. Dzięki niemu podatnicy mogą przez pewien czas w ogóle nie płacić zaliczek.


Kredyt podatkowy to ważny przywilej związany bezpośrednio z zaliczkami na podatek dochodowy. Jednak nie oznacza on całkowitego zwolnienia z obowiązku zapłaty należności. Pozwala jedynie na odsunięcie tej płatności w czasie.


Prawo do kredytu podatkowego dotyczy podatników, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Mają oni prawo do zwolnienia od zapłaty zaliczek w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności. Możliwość ta dotyczy jednak podatników, u których w roku rozpoczęcia działalność była ona prowadzona co najmniej przez pełnych dziesięć miesięcy. Prawo do zwolnienia z obowiązku zapłaty zaliczek może zostać zrealizowane u podatników w roku następującym w dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności, jeżeli prowadzili ją przez mniej niż dziesięć miesięcy.


Podatnik, który skorzystał z kredytu podatkowego przez pięć kolejnych lat, musi doliczać do dochodu wykazanego w zeznaniu dodatkowo 20 proc. dochodu z roku zwolnienia. Zasada ta dotyczy także podatników, którzy w latach następujących po roku korzystania ze zwolnienia wybrali podatek linowy.


Podatnik rozpoczynający po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej to osoba, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa. Ponadto ustawa przewiduje dodatkowe warunki uzależniające skorzystanie z kredytu podatkowego, a także zasady postępowania w przypadku utraty prawa do zwolnienia.


Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »