reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 1 proc. PIT dla OPP - rekordowy rok 2020

1 proc. PIT dla OPP - rekordowy rok 2020

Kwotę 907 mln zł przekazali Polacy w 2020 roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) z rozliczenia 1 procenta PIT za 2019 r. - poinformowało 30 września 2020 r. Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że to o 30 mln zł więcej niż w zeszłym roku i dotychczasowy rekord.

1 proc. PIT dla OPP

"W tym roku Polacy po raz kolejny pokazali, że na dobre polubili dzielenie się 1 procentem swojego PIT z organizacjami pożytku publicznego. Każdego roku rośnie nie tylko kwota, którą wspierają bliskie im cele, ale również liczba podatników, którzy przekazują swój 1 procent. 907 mln zł to rekordowa kwota, wyższa o 30 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. A swoje wsparcie dla OPP przekazało w tym roku 14,8 mln osób, prawie 300 tys. więcej niż poprzednio" – mówi, cytowany w komunikacie, minister finansów Tadeusz Kościński.

Podkreślił, że resort finansów stawia podatników i przedsiębiorców w centrum uwagi, stara się dobrze poznać ich potrzeby i dostarczać im nowoczesne, przyjazne usługi.

Wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zwróciła uwagę na usługę Twój e-PIT. Jej zdaniem została ona bardzo dobrze przyjęta przez Polaków, świetnie sprawdziła się w czasie pandemii Covid-19 i realnie ułatwiła rozliczenie podatku oraz przekazanie 1 procenta. "Mimo trudnych okoliczności, po raz kolejny Krajowa Administracja Skarbowa stanęła na wysokości zadania” – oceniła Rzeczkowska.

Zgodnie z danymi MF. kwoty z 1 procenta podatku PIT rosną z roku na rok. Przykładowo w 2016 r. Polacy przekazali OPP 619,1 mln, w 2017 r. 662,2 mln, w 2018 r. – 763,9 mln zł, a rok później – 876,7 mln zł.

W rozliczeniu za 2019 r. na podium wśród OPP z największym wsparciem znalazły się: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” (184,5 mln zł); Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (50,6 mln zł); Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (42,5 mln zł).

Przeciętna kwota na rzecz OPP przekazana przez podatników wyniosła 61 zł - obliczono. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama