REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększy się kontrola nad wydatkami państwa

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok znajdą się tabele z zadaniami oraz miernikami. Każdy będzie mógł zatem sprawdzić, jakimi środkami dysponują ministrowie i na co je wydają.


ZMIANA PRAWA

Budżet zadaniowy to trzeci etap reformy finansów publicznych. Jego elementy znajdą się już w uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok. Obecnie trwają prace nad opracowaniem kształtu układu zadaniowego.


- Różnica między budżetami na rok 2007 i 2008 będzie widoczna w uzasadnieniu. Jest to zasadnicza zmiana jakościowa - ocenił prof. Leszek Patrzałek z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.


Jakie elementy budżetu zadaniowego znajdą się w uzasadnieniu, określa obecna ustawa o finansach publicznych, jednak do tej pory nie było wiadomo, jak uzasadnienie będzie wyglądało. Doktor Tomasz Strąk, dyrektor departamentu budżetu zadaniowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyjaśnił, że w uzasadnieniu znajdzie się zadaniowy plan wydatków. Albo będzie to rozdział uzasadnienia, albo jego część w postaci tabel. Przedstawione zostaną wydatki, kwoty na zadania oraz dysponenci tych środków, czyli ministrowie.


W obecnym układzie ustawy budżetowej jeden minister może odpowiadać za kilka części budżetowych, dlatego trudno ustalić, za jakie zadania ostatecznie odpowiada. Tomasz Strąk zapowiada również, że zostaną przedstawione wydatki na lata przyszłe.


- W zadaniowym planie wydatków chcemy pokazać, jakimi kwotami dysponują ministrowie, jakie realizują zadania i jakie są źródła ich finansowania. Chcemy określić, w ramach dostępnej kwoty, jaka suma pochodzi z budżetu państwa, jaka z funduszy celowych, a jaka z dochodów własnych agencji rządowych. W ten sposób będziemy mieć pełen obraz wydatków na dane zadanie - powiedział Gazecie Prawnej dr Tomasz Strąk.


W uzasadnieniu znajdą się nie tylko tabele finansowe, ale również tabele zadaniowe, w których zostaną przedstawione mierniki do zadań. Obecnie istnieją mierniki do niektórych zadań realizowanych przez państwo, które są stosowane do statystyki publicznej. Jak wyjaśnił dyrektor departamentu budżetu zadaniowego, nie da się ich jednak zastosować w budżecie zadaniowym. Dlatego już teraz prowadzone są rozmowy z Głównym Urzędem Statystycznym, aby zmodyfikować badania statystyczne. Teraz mierniki jedynie diagnozują sytuację w danych dziedzinach funkcjonowania państwa. Nowe mierniki mają natomiast również pełnić funkcję zarządczą. Mają je ustalać ministrowie. Będą oni mogli za ich pomocą śledzić, po pierwsze, jak są realizowane zadania, a po drugie, czuwać, aby przynosiły założone wcześniej efekty.


Budżet zadaniowy już w przyszłym roku pozwoli na uzyskanie wielu informacji interesujących obywateli.


- Będą wiedzieli, na co państwo wydaje środki, ile wydaje i jaki to efekt przynosi. Obywatela mniej bowiem interesuje to, ile kosztuje wykształcenie jednego ucznia, a bardziej, czy ten uczeń jest dobrze kształcony. Dzięki budżetowi zadaniowemu będziemy to wiedzieli - podsumował Tomasz Strąk.


Zdaniem prof. Leszka Patrzałka pierwszy rok funkcjonowania mierników i zadań określonych w uzasadnieniu do ustawy budżetowej może spowodować dyskusję na temat przyjętych mierników.


CO ZNAJDZIE SIĘ W UZASADNIENIU

W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok znajdą się nie tylko tabele finansowe, pokazujące obszary działalności ministrów i innych dysponentów części budżetowych, ale również tabele zadaniowe, w których zostaną przedstawione cele, zadania, podzadania priorytetowe oraz mierniki do zadań.


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

  W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

  KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

  W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

  REKLAMA