| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O wpisaniu do księgi decyduje moment powstania należności

O wpisaniu do księgi decyduje moment powstania należności

Należności powinno się ujmować w księgach w momencie przeniesienia na kontrahenta ryzyka i korzyści związanych ze sprzedawanym towarem.


Prawidłowe ujęcie należności w księgach rachunkowych w przypadku transakcji zagranicznych sprawia księgowym coraz więcej trudności. Ustawa o rachunkowości nie określa dokładnie momentu powstania należności. Warto więc zwrócić uwagę na Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Jacek Mateja, dyrektor działu audytu z firmy Deloitte, zwraca uwagę, że w tej kwestii istotna jest ogólna zasada, która nakazuje ujęcie należności w momencie przeniesienia na kontrahenta ryzyka i korzyści związanych odpowiednio ze sprzedawanym dobrem.


Według eksperta, mimo istnienia precyzyjnych regulacji dotyczących przeniesienia korzyści i ryzyk związanych ze sprzedanym towarem, spółki popełniają dużo błędów co do momentu rozpoznania należności. Regulacje te to tzw. Incoterms, wydane przez Międzynarodową Izbę Handlu, które określają odpowiedzialność stron transakcji, a tym samym moment przeniesienia ryzyk i korzyści związanych z przekazywanymi dobrami.


- Przykładowo umowa sprzedaży na warunkach ex Works, czyli odbiór z magazynu sprzedawcy, zawarta z kontrahentem zagranicznym uprawnia spółkę do ujęcia w księgach należności już w momencie wydania towaru - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że część spółek popełnia błędy w rozpoznaniu tego typu należności i zobowiązań i wprowadza je do ksiąg zbyt wcześnie, tłumacząc to faktem wydania towaru przewoźnikowi, lub zbyt późno w związku z brakiem przyjęcia towaru. Ignorowany jest zupełnie fakt, że towar wydany przewoźnikowi z magazynu niekoniecznie jest towarem sprzedanym, a towar jeszcze nieotrzymany, ale np. znajdujący się na statku w obcym porcie, jest już towarem zakupionym.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK