reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przydział lokalu uprawnia do zwrotu

Przydział lokalu uprawnia do zwrotu

Przydział lokalu spółdzielczego może stanowić tytuł prawny, uprawniający do zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Jednym z warunków ubiegania się o zwrot VAT przez osoby fizyczne podczas przeprowadzania remontu niewymagającego pozwolenia na budowę jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do mieszkania lub domu. Tytułem takim może być własność, umowa najmu, dzierżawy lub inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z nieruchomości mieszkalnej. W praktyce często zdarza się, że podatnicy ubiegający się o zwrot dysponują jedynie przydziałem lokalu.

- Przydział lokalu spółdzielczego stanowi tytuł prawny do lokalu, uprawniający do ubiegania się o zwrot VAT na materiały budowlane. Otrzymując przydział lokalu mieszkalnego, można dokonać inwestycji - mówi Paweł Wojciechowski, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że remont może dotyczyć zarówno budynku mieszkalnego, jak i lokalu mieszkalnego. Pojęcie remontu zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkalnym. Za remont uznane zostały prace określone w załączniku do ustawy.

Paweł Wojciechowski zwraca uwagę, że przepisy wskazanej ustawy nie definiują pojęcia lokalu mieszkalnego, którego dotyczy remont. W celu jego zdefiniowania należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

- Zgodnie z jej regulacjami lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Otrzymanie przydziału lokalu spółdzielczego służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych ludzi - mówi ekspert.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama