REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

prof. Stanisław Hońko: Zawód księgowego nadal pozostaje niezdefiniowany

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyplomowany księgowy SKwP nr 1012
dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyplomowany księgowy SKwP nr 1012
DGPtalk

REKLAMA

REKLAMA

Kilkanaście lat temu, w uzasadnieniu zmiany ustawy o doradztwie podatkowym, w odniesieniu do biur rachunkowych pojawiło się określenie „księgowi” w cudzysłowie. Mimo że o księgowych jest mowa w kilku ustawach, np. w ustawie o VAT, zawód ten nadal pozostaje niezdefiniowany - zauważa dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyplomowany księgowy SKwP nr 1012.

W Roku Księgowego

Księgowym może być każdy bez względu na kwalifikacje. Warto o tym rozmawiać, ponieważ obecne rozwiązana nie są bezpieczne ani dla biznesu, ani dla księgowych.

Autopromocja

W ramach akcji #SluchamyKsiegowych, Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przygotowała ankietę, której celem jest zebranie opinii o przyszłości zawodu księgowego (dostępna na stronie skwp.pl). Pytamy m.in. o to, czy lepszym rozwiązaniem byłaby regulacja zawodu (obowiązkowa) czy profesjonalizacja (dobrowolna certyfikacja). Zebraliśmy już ponad 3200 odpowiedzi, zarówno za, jak też przeciw regulacji czy certyfikacji. Wyniki badań zostaną przekazane Ministerstwu Finansów, które m.in. na nasz wniosek przedłużyło termin nadsyłania odpowiedzi w prekonsultacjach, dotyczących zawodu księgowego do 30 września 2022 r.

Tematyka ta będzie również poruszana na bezpłatnej, dwudniowej ogólnopolskiej konferencji online dla przedsiębiorców i księgowych „KSIĘGOWY architekt bezpiecznego biznesu”, do udziału w której serdecznie wszystkich zapraszam w dniach 8-9 czerwca 2022 r. Pierwszy dzień jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, będących głównymi odbiorcami usług świadczonych przez księgowych. Natomiast drugi dzień, przypadający w Dniu Księgowego, poświęcamy m.in. problemom związanym z tzw. Polskim Ładem oraz dyskusji dotyczącej zdefiniowania i uregulowania zawodu księgowego. Program oraz rejestracja na https://konferencja.skwp.pl/

Rejestracja potrwa do 7 czerwca 2022 r.

Z okazji 115-lecia działalności zawodowych organizacji księgowych na ziemiach polskich zapraszam również do wspólnego ustanowienia REKORDU POLSKI w największej liczbie uczestników szkolenia online, które odbędzie się następnego dnia po konferencji – 10 czerwca br. Nie trzeba być członkiem SKwP, aby wziąć w nim udział – wydarzenie i szkolenie są dostępne dla wszystkich. Więcej na https://rekord115latskwp.pl/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KSIĘGOWY architekt bezpiecznego biznesu 8-9 czerwca 2022 r.

Konferencja jubileuszowa z okazji 115-lecia działalności zawodowych organizacji księgowych na ziemiach polskich. Pod patronatem medialnym Infor.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • księgowy
    2022-06-07 13:52:00
    kolejna próba rabowania księgowych , którzy obecnie nie mają czasu nawet na jakikolwiek odpoczynek. W Polsce stanowczo jest za mało księgowych, kadrowych za mało Biur Rachunkowych. A jeszcze jest jakaś próba tego ograniczenia. A kiedy mają się tego nauczyć i trochę popraktykować. Proszę sobie poprowadzić samemu firmę bez księgowego? A co Pan prof. powie na szybkość i bylejakość wprowadzanych przepisów prawa przez rząd . Czy on sam jest w stanie zrozumieć aktualny stan prawny. Czy też po wielu miesiącach po różnych interpretacjach.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

REKLAMA