REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – Oddział Okręgowy w Warszawie i Symfonia przygotowały raport (przygotowany na podstawie badań ankietowych wśród nauczycieli oraz księgowych,) na temat przyszłości zawodów księgowych.

Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Raport

REKLAMA

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji online „Księgowy na rynku pracy – nowe wyzwania w dobie cyfryzacji życia gospodarczego” zorganizowanej 14 kwietnia 2021 roku przez Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP dla nauczycieli i dyrektorów szkół kształcących w zawodach technik rachunkowości oraz technik ekonomista, a także na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia z całej Polski – zawodowych księgowych, właścicieli oraz pracowników biur rachunkowych, biegłych rewidentów i doradców podatkowych.

- Badanie ankietowe przeprowadzone wśród nauczycieli oraz księgowych, które posłużyło do przygotowania raportu Symfonii i SKwP na temat przyszłości zawodów księgowych, ma zainspirować środowisko do dyskusji nad nową wizją i wizerunkiem zawodów związanych z rachunkowością – podkreśla Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Stale zmieniające się przepisy prawa, niezwykle dynamicznie postępujące procesy cyfryzacji i informatyzacji życia stawiają przed księgowymi nowe, coraz wyższe wymagania. Następuje ewolucja zawodu księgowego co zmusza dydaktyków do dostosowania metod kształcenia do nowych realiów rynkowych. Ze wspomnianych badań wynika, że w obszarze tym jest jeszcze wiele do poprawienia. Respondenci wskazali, że należy zwrócić szczególną uwagę na takie obszary jak: ogólna wiedza o biznesie, analiza i wnioskowanie, kompetencje kluczowe dla zawodu, prawa i obowiązki współczesnego księgowego - wskazał Prezes Koniecki.

REKLAMA

Liczne wyzwania wynikające z pandemii i przejścia na pracę zdalna, przy jednocześnie dynamicznie zmieniających się i niepozbawionych błędów przepisach, sprawiają, że ostatnie kilkanaście miesięcy to prawdziwy sprawdzian dla księgowych. To także czas kiedy ich wartość i pozycja w firmach wzrasta, a nowe kompetencje stają się kluczowe dla sprawnego prosperowania firm i podejmowania przez nie słusznych decyzji. Nowy księgowy to nie tylko skrupulatny rachmistrz, to przede wszystkim sprawny analityk i doradca dla biznesu. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się szkoły, które przygotowują nowe kadry i kształcą przyszłych księgowych?

Jak wynika z przeprowadzonego badania ścieżka kształcenia nie do końca przystaje do wymagań rynku i przewidywań jego rozwoju.

Definicja i redefinicja zawodu księgowego

Encyklopedia Zarządzania (mfiles.pl/pl/index.php/Księgowy) definiuje zawód księgowego jako zawód obejmujący pracę z zakresu rachunkowości, osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę i znająca zakres odpowiedzialności, co umożliwia jej prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. W zależności od pozycji i doświadczenia, księgowy może angażować się w  działalność firmy z  zakresu rachunkowości zarządczej, analizy finansowej, sposobów finansowania czy budżetowania.

W Raporcie wskazano, że w ostatnich latach dokonuje się redefinicja zawodu księgowego czemu sprzyja w szczególności rewolucja technologiczna w branży księgowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niezmiennie kluczowe w zawodach księgowych pozostają merytoryczna wiedza z zakresu rachunkowości oraz przywiązywanie uwagi do zasad etyki zawodowej. To, co się zmienia i ewoluuje, to rosnąca potrzeba interdyscyplinarności – łączenia zdolności technicznych z wiedzą, budowania relacji i umiejętnej komunikacji. Księgowi nie działają w  statycznym, niezmiennym świecie. Wręcz przeciwnie – są ważnym elementem stale zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego właśnie, poza umiejętnościami, tak ważna w ich zawodzie jest wyjątkowa elastyczność, której COVID-19 był prawdziwym sprawdzianem. Jednym z  jej przejawów była umiejętność odnalezienia się w zakresie narzędzi do pracy zdalnej. W krajach takich, jak Holandia, gdzie księgowi pracują zdalnie od lat, COVID-19 nie zdezorganizował pracy w rachunkowości. Równie szybko poradzono sobie w Chinach. Dziś ponad 60 proc. dyrektorów generalnych we wszystkich branżach potwierdza, że praca poza biurem powinna pozostać stałą opcją. Za takim wyborem opowiadają się także pracownicy, również w obszarze szeroko rozumianej rachunkowości. Wydaje się, że nie ma już innej drogi i powrotu do starego systemu. Dlatego też unowocześnienie technologii wspierających nowy system pracy powinno być priorytetem przy wychodzeniu ze skutków COVID-19 - czytamy w Raporcie.

Zachęcamy do zapoznania się raportem SKwP i Symfonii, dotyczącym przyszłości zawodów księgowych oraz przygotowania młodych ludzi do pracy w zawodach związanych z szeroko rozumianą księgowością, i płynących z niego wniosków.

Przeczytaj: Raport Symfonii i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – Oddziału Okręgowego w Warszawie na temat przyszłości zawodów księgowych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA