REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – Oddział Okręgowy w Warszawie i Symfonia przygotowały raport (przygotowany na podstawie badań ankietowych wśród nauczycieli oraz księgowych,) na temat przyszłości zawodów księgowych.

Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Raport

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji online „Księgowy na rynku pracy – nowe wyzwania w dobie cyfryzacji życia gospodarczego” zorganizowanej 14 kwietnia 2021 roku przez Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP dla nauczycieli i dyrektorów szkół kształcących w zawodach technik rachunkowości oraz technik ekonomista, a także na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia z całej Polski – zawodowych księgowych, właścicieli oraz pracowników biur rachunkowych, biegłych rewidentów i doradców podatkowych.

- Badanie ankietowe przeprowadzone wśród nauczycieli oraz księgowych, które posłużyło do przygotowania raportu Symfonii i SKwP na temat przyszłości zawodów księgowych, ma zainspirować środowisko do dyskusji nad nową wizją i wizerunkiem zawodów związanych z rachunkowością – podkreśla Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Stale zmieniające się przepisy prawa, niezwykle dynamicznie postępujące procesy cyfryzacji i informatyzacji życia stawiają przed księgowymi nowe, coraz wyższe wymagania. Następuje ewolucja zawodu księgowego co zmusza dydaktyków do dostosowania metod kształcenia do nowych realiów rynkowych. Ze wspomnianych badań wynika, że w obszarze tym jest jeszcze wiele do poprawienia. Respondenci wskazali, że należy zwrócić szczególną uwagę na takie obszary jak: ogólna wiedza o biznesie, analiza i wnioskowanie, kompetencje kluczowe dla zawodu, prawa i obowiązki współczesnego księgowego - wskazał Prezes Koniecki.

Autopromocja

Liczne wyzwania wynikające z pandemii i przejścia na pracę zdalna, przy jednocześnie dynamicznie zmieniających się i niepozbawionych błędów przepisach, sprawiają, że ostatnie kilkanaście miesięcy to prawdziwy sprawdzian dla księgowych. To także czas kiedy ich wartość i pozycja w firmach wzrasta, a nowe kompetencje stają się kluczowe dla sprawnego prosperowania firm i podejmowania przez nie słusznych decyzji. Nowy księgowy to nie tylko skrupulatny rachmistrz, to przede wszystkim sprawny analityk i doradca dla biznesu. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się szkoły, które przygotowują nowe kadry i kształcą przyszłych księgowych?

Jak wynika z przeprowadzonego badania ścieżka kształcenia nie do końca przystaje do wymagań rynku i przewidywań jego rozwoju.

Definicja i redefinicja zawodu księgowego

Encyklopedia Zarządzania (mfiles.pl/pl/index.php/Księgowy) definiuje zawód księgowego jako zawód obejmujący pracę z zakresu rachunkowości, osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę i znająca zakres odpowiedzialności, co umożliwia jej prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. W zależności od pozycji i doświadczenia, księgowy może angażować się w  działalność firmy z  zakresu rachunkowości zarządczej, analizy finansowej, sposobów finansowania czy budżetowania.

W Raporcie wskazano, że w ostatnich latach dokonuje się redefinicja zawodu księgowego czemu sprzyja w szczególności rewolucja technologiczna w branży księgowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezmiennie kluczowe w zawodach księgowych pozostają merytoryczna wiedza z zakresu rachunkowości oraz przywiązywanie uwagi do zasad etyki zawodowej. To, co się zmienia i ewoluuje, to rosnąca potrzeba interdyscyplinarności – łączenia zdolności technicznych z wiedzą, budowania relacji i umiejętnej komunikacji. Księgowi nie działają w  statycznym, niezmiennym świecie. Wręcz przeciwnie – są ważnym elementem stale zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego właśnie, poza umiejętnościami, tak ważna w ich zawodzie jest wyjątkowa elastyczność, której COVID-19 był prawdziwym sprawdzianem. Jednym z  jej przejawów była umiejętność odnalezienia się w zakresie narzędzi do pracy zdalnej. W krajach takich, jak Holandia, gdzie księgowi pracują zdalnie od lat, COVID-19 nie zdezorganizował pracy w rachunkowości. Równie szybko poradzono sobie w Chinach. Dziś ponad 60 proc. dyrektorów generalnych we wszystkich branżach potwierdza, że praca poza biurem powinna pozostać stałą opcją. Za takim wyborem opowiadają się także pracownicy, również w obszarze szeroko rozumianej rachunkowości. Wydaje się, że nie ma już innej drogi i powrotu do starego systemu. Dlatego też unowocześnienie technologii wspierających nowy system pracy powinno być priorytetem przy wychodzeniu ze skutków COVID-19 - czytamy w Raporcie.

Zachęcamy do zapoznania się raportem SKwP i Symfonii, dotyczącym przyszłości zawodów księgowych oraz przygotowania młodych ludzi do pracy w zawodach związanych z szeroko rozumianą księgowością, i płynących z niego wniosków.

Przeczytaj: Raport Symfonii i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – Oddziału Okręgowego w Warszawie na temat przyszłości zawodów księgowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

REKLAMA