REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Organizacja skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – Oddział Okręgowy w Warszawie i Symfonia przygotowały raport (przygotowany na podstawie badań ankietowych wśród nauczycieli oraz księgowych,) na temat przyszłości zawodów księgowych.

Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Raport

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji online „Księgowy na rynku pracy – nowe wyzwania w dobie cyfryzacji życia gospodarczego” zorganizowanej 14 kwietnia 2021 roku przez Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP dla nauczycieli i dyrektorów szkół kształcących w zawodach technik rachunkowości oraz technik ekonomista, a także na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia z całej Polski – zawodowych księgowych, właścicieli oraz pracowników biur rachunkowych, biegłych rewidentów i doradców podatkowych.

- Badanie ankietowe przeprowadzone wśród nauczycieli oraz księgowych, które posłużyło do przygotowania raportu Symfonii i SKwP na temat przyszłości zawodów księgowych, ma zainspirować środowisko do dyskusji nad nową wizją i wizerunkiem zawodów związanych z rachunkowością – podkreśla Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Stale zmieniające się przepisy prawa, niezwykle dynamicznie postępujące procesy cyfryzacji i informatyzacji życia stawiają przed księgowymi nowe, coraz wyższe wymagania. Następuje ewolucja zawodu księgowego co zmusza dydaktyków do dostosowania metod kształcenia do nowych realiów rynkowych. Ze wspomnianych badań wynika, że w obszarze tym jest jeszcze wiele do poprawienia. Respondenci wskazali, że należy zwrócić szczególną uwagę na takie obszary jak: ogólna wiedza o biznesie, analiza i wnioskowanie, kompetencje kluczowe dla zawodu, prawa i obowiązki współczesnego księgowego - wskazał Prezes Koniecki.

REKLAMA

Autopromocja

Liczne wyzwania wynikające z pandemii i przejścia na pracę zdalna, przy jednocześnie dynamicznie zmieniających się i niepozbawionych błędów przepisach, sprawiają, że ostatnie kilkanaście miesięcy to prawdziwy sprawdzian dla księgowych. To także czas kiedy ich wartość i pozycja w firmach wzrasta, a nowe kompetencje stają się kluczowe dla sprawnego prosperowania firm i podejmowania przez nie słusznych decyzji. Nowy księgowy to nie tylko skrupulatny rachmistrz, to przede wszystkim sprawny analityk i doradca dla biznesu. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się szkoły, które przygotowują nowe kadry i kształcą przyszłych księgowych?

Jak wynika z przeprowadzonego badania ścieżka kształcenia nie do końca przystaje do wymagań rynku i przewidywań jego rozwoju.

Definicja i redefinicja zawodu księgowego

Encyklopedia Zarządzania (mfiles.pl/pl/index.php/Księgowy) definiuje zawód księgowego jako zawód obejmujący pracę z zakresu rachunkowości, osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę i znająca zakres odpowiedzialności, co umożliwia jej prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. W zależności od pozycji i doświadczenia, księgowy może angażować się w  działalność firmy z  zakresu rachunkowości zarządczej, analizy finansowej, sposobów finansowania czy budżetowania.

W Raporcie wskazano, że w ostatnich latach dokonuje się redefinicja zawodu księgowego czemu sprzyja w szczególności rewolucja technologiczna w branży księgowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niezmiennie kluczowe w zawodach księgowych pozostają merytoryczna wiedza z zakresu rachunkowości oraz przywiązywanie uwagi do zasad etyki zawodowej. To, co się zmienia i ewoluuje, to rosnąca potrzeba interdyscyplinarności – łączenia zdolności technicznych z wiedzą, budowania relacji i umiejętnej komunikacji. Księgowi nie działają w  statycznym, niezmiennym świecie. Wręcz przeciwnie – są ważnym elementem stale zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego właśnie, poza umiejętnościami, tak ważna w ich zawodzie jest wyjątkowa elastyczność, której COVID-19 był prawdziwym sprawdzianem. Jednym z  jej przejawów była umiejętność odnalezienia się w zakresie narzędzi do pracy zdalnej. W krajach takich, jak Holandia, gdzie księgowi pracują zdalnie od lat, COVID-19 nie zdezorganizował pracy w rachunkowości. Równie szybko poradzono sobie w Chinach. Dziś ponad 60 proc. dyrektorów generalnych we wszystkich branżach potwierdza, że praca poza biurem powinna pozostać stałą opcją. Za takim wyborem opowiadają się także pracownicy, również w obszarze szeroko rozumianej rachunkowości. Wydaje się, że nie ma już innej drogi i powrotu do starego systemu. Dlatego też unowocześnienie technologii wspierających nowy system pracy powinno być priorytetem przy wychodzeniu ze skutków COVID-19 - czytamy w Raporcie.

Zachęcamy do zapoznania się raportem SKwP i Symfonii, dotyczącym przyszłości zawodów księgowych oraz przygotowania młodych ludzi do pracy w zawodach związanych z szeroko rozumianą księgowością, i płynących z niego wniosków.

Przeczytaj: Raport Symfonii i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – Oddziału Okręgowego w Warszawie na temat przyszłości zawodów księgowych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obejmie duże firmy, a od 2026 wszystkich podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

REKLAMA