Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Jaka przyszłość zawodu księgowego?
REKLAMA
REKLAMA
Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz? Raport
Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji online „Księgowy na rynku pracy – nowe wyzwania w dobie cyfryzacji życia gospodarczego” zorganizowanej 14 kwietnia 2021 roku przez Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP dla nauczycieli i dyrektorów szkół kształcących w zawodach technik rachunkowości oraz technik ekonomista, a także na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia z całej Polski – zawodowych księgowych, właścicieli oraz pracowników biur rachunkowych, biegłych rewidentów i doradców podatkowych.
- Badanie ankietowe przeprowadzone wśród nauczycieli oraz księgowych, które posłużyło do przygotowania raportu Symfonii i SKwP na temat przyszłości zawodów księgowych, ma zainspirować środowisko do dyskusji nad nową wizją i wizerunkiem zawodów związanych z rachunkowością – podkreśla Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Stale zmieniające się przepisy prawa, niezwykle dynamicznie postępujące procesy cyfryzacji i informatyzacji życia stawiają przed księgowymi nowe, coraz wyższe wymagania. Następuje ewolucja zawodu księgowego co zmusza dydaktyków do dostosowania metod kształcenia do nowych realiów rynkowych. Ze wspomnianych badań wynika, że w obszarze tym jest jeszcze wiele do poprawienia. Respondenci wskazali, że należy zwrócić szczególną uwagę na takie obszary jak: ogólna wiedza o biznesie, analiza i wnioskowanie, kompetencje kluczowe dla zawodu, prawa i obowiązki współczesnego księgowego - wskazał Prezes Koniecki.
REKLAMA
Liczne wyzwania wynikające z pandemii i przejścia na pracę zdalna, przy jednocześnie dynamicznie zmieniających się i niepozbawionych błędów przepisach, sprawiają, że ostatnie kilkanaście miesięcy to prawdziwy sprawdzian dla księgowych. To także czas kiedy ich wartość i pozycja w firmach wzrasta, a nowe kompetencje stają się kluczowe dla sprawnego prosperowania firm i podejmowania przez nie słusznych decyzji. Nowy księgowy to nie tylko skrupulatny rachmistrz, to przede wszystkim sprawny analityk i doradca dla biznesu. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się szkoły, które przygotowują nowe kadry i kształcą przyszłych księgowych?
Jak wynika z przeprowadzonego badania ścieżka kształcenia nie do końca przystaje do wymagań rynku i przewidywań jego rozwoju.
Definicja i redefinicja zawodu księgowego
Encyklopedia Zarządzania (mfiles.pl/pl/index.php/Księgowy) definiuje zawód księgowego jako zawód obejmujący pracę z zakresu rachunkowości, osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę i znająca zakres odpowiedzialności, co umożliwia jej prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. W zależności od pozycji i doświadczenia, księgowy może angażować się w działalność firmy z zakresu rachunkowości zarządczej, analizy finansowej, sposobów finansowania czy budżetowania.
W Raporcie wskazano, że w ostatnich latach dokonuje się redefinicja zawodu księgowego czemu sprzyja w szczególności rewolucja technologiczna w branży księgowej.
Niezmiennie kluczowe w zawodach księgowych pozostają merytoryczna wiedza z zakresu rachunkowości oraz przywiązywanie uwagi do zasad etyki zawodowej. To, co się zmienia i ewoluuje, to rosnąca potrzeba interdyscyplinarności – łączenia zdolności technicznych z wiedzą, budowania relacji i umiejętnej komunikacji. Księgowi nie działają w statycznym, niezmiennym świecie. Wręcz przeciwnie – są ważnym elementem stale zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego właśnie, poza umiejętnościami, tak ważna w ich zawodzie jest wyjątkowa elastyczność, której COVID-19 był prawdziwym sprawdzianem. Jednym z jej przejawów była umiejętność odnalezienia się w zakresie narzędzi do pracy zdalnej. W krajach takich, jak Holandia, gdzie księgowi pracują zdalnie od lat, COVID-19 nie zdezorganizował pracy w rachunkowości. Równie szybko poradzono sobie w Chinach. Dziś ponad 60 proc. dyrektorów generalnych we wszystkich branżach potwierdza, że praca poza biurem powinna pozostać stałą opcją. Za takim wyborem opowiadają się także pracownicy, również w obszarze szeroko rozumianej rachunkowości. Wydaje się, że nie ma już innej drogi i powrotu do starego systemu. Dlatego też unowocześnienie technologii wspierających nowy system pracy powinno być priorytetem przy wychodzeniu ze skutków COVID-19 - czytamy w Raporcie.
Zachęcamy do zapoznania się raportem SKwP i Symfonii, dotyczącym przyszłości zawodów księgowych oraz przygotowania młodych ludzi do pracy w zawodach związanych z szeroko rozumianą księgowością, i płynących z niego wniosków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat