PIT po Polskim Ładzie – o czym warto wiedzieć?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
rozwiń więcej
PIT a Polski Ład - co trzeba wiedzieć?
PIT a Polski Ład. Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%, zmiany w zasadach odliczania składki zdrowotnej, możliwość zmiany formy opodatkowania po zakończeniu 2022 roku (w odniesieniu do tego roku). To tylko niektóre zmiany w PIT jakie zaszły w bieżącym roku. Jak wygląda PIT po Polskim Ładzie?

PIT a Polski Ład. Zmiany podatkowe w 2022 roku

Rok 2022 niewątpliwie przejdzie do historii jako czas dużej niestabilności, okres w którym niespodziewane wydarzenia geopolityczne kształtują rzeczywistość gospodarczą. W tym roku również zmiany w prawie podatkowym, niejako wpisując się w ten trend, trzymają w dużej niepewności wielu przedsiębiorców, księgowych czy też szeregowych pracowników.

Zmiany podatkowe uchwalone w 2022 r. dotyczą wielu ustaw. Kilkukrotnie nowelizowano ustawę o CIT, ustawę o VAT, jednakże rewolucyjne zmiany zostały przeprowadzone przede wszystkim w ustawie o PIT. Mowa tu oczywiście o dwóch kompleksowych nowelizacjach nazywanych przez projektodawców przepisów najpierw Polskim Ładem (czasami również Nowym Ładem w nawiązaniu do słynnego program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta), a następnie Polskim Ładem 2.0 (oficjalnie określanym jako program ,,Niskie Podatki”). Na marginesie warto dodać, że to nie koniec zmian w podatku PIT. Sejm uchwalił bowiem 19 września 2022 r. kolejną nowelizację ustawy zawierającą poprawki do wprowadzonych wcześniej rozwiązań. Tempo wprowadzanych zmian, a także poziom legislacyjny przygotowywanych ustaw sprawiają, że rozliczenie podatku za 2022 r. może się okazać sporym wyzwaniem.

Autopromocja

Co się zmieniło w ustawie o PIT w 2022 r.? Najważniejsze zmiany

Podstawową zmianą wprowadzoną do ustawy o PIT w 2022 r. jest obniżenie stawki podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%. Dotyczy to zarówno osób osiągających przychody z umów o pracę i zlecenia, jak i przedsiębiorców rozliczających PIT według skali podatkowej. Niższa stawka podatku ma zastosowanie już na etapie pobierania zaliczek na podatek zaraz po wejściu w życie Polskiego Ładu 2.0 (1 lipca 2022 r.). Co więcej obniżona stawka dotyczy również okresu od stycznia do czerwca bieżącego roku. Jednakże dla podatników będzie to odczuwalne dopiero po wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego za rok 2022, kiedy Urzędy Skarbowe będą zwracały nadpłacony podatek. W założeniu ma to zrekompensować brak możliwości odliczania składki zdrowotnej oraz zastąpić zupełnie nieudany i skomplikowany mechanizm w postaci „ulgi dla klasy średniej”.

Kolejną z istotnych nowości wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu 2.0 jest możliwość „zmiany” przez niektórych przedsiębiorców zasad (formy) opodatkowania po zakończeniu bieżącego roku podatkowego. Dla części podatników wybrane na początku 2022 r. zasady opodatkowania (opodatkowanie ryczałtem bądź podatkiem liniowym) mogą się okazać finalnie mniej korzystne. Dlatego warto już teraz rozważyć możliwość zastosowania zasad ogólnych (z obniżoną stawką podatkową, wyższą kwotą wolną od podatku i podniesioną kwotą progu podatkowego).

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich podatników było zlikwidowanie możliwości częściowego odliczenia od podatku uregulowanych składek zdrowotnych. W ramach Polskiego Ładu 2.0 ustawodawca częściowo przywrócił taką możliwość - niestety nie dla wszystkich podatników oraz tylko do określonego limitu. Zgodnie z obecnymi przepisami składkę zdrowotną mogą odliczyć przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym oraz ryczałtem. Limit odliczanej od podatku składki zdrowotnej ma wynieść 8 700 zł w skali roku. Wysokość tej kwoty ma być jednak corocznie waloryzowana w oparciu o wskaźnik zawarty w ustawie.

Znaczna ilość zmian została wprowadzona również do przepisów dotyczących płatników podatku PIT. Ustawa przewiduje obecnie, że podatnik będzie mógł wybrać maksymalnie trzech płatników, którzy mogą uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek przy wyliczaniu zaliczek na podatek. Każdy z 3 płatników będzie mógł stosować co miesiąc 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. Czas pokaże, jak w praktyce wygląda stosowanie tego rozwiązania.

Presja społeczna zmusiła również ustawodawcę do przywrócenia preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci. Po kilku zmianach i różnych propozycjach ustawodawca przywrócił poprzednie rozwiązanie, które w połączeniu z obniżeniem kwoty wolnej od podatku może się okazać korzystniejsze od rozwiązania stosowanego przed 2022 rokiem.

Jak rozliczyć PIT za 2022 rok?

Przed wszystkimi podatnikami spora niewiadoma i sprawdzian z rozliczenia podatku za 2022 r. O tym, czy zmiany wprowadzone w 2022 r. okażą się korzystne, każdy z nas przekona się tak naprawdę dopiero przy rocznym rozliczeniu. Warto jednak już teraz pochylić się nad wprowadzonymi zmianami i poznać „PIT po Polskim Ładzie”.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne webinarium podatkowe, które odbędzie się już 13 października 2022 r. w godz. 10:00 – 11:15. W trakcie spotkania nasi eksperci omówią kluczowe zmiany w ustawie o PIT i odpowiedzą na Państwa pytania i wątpliwości. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania otrzyma bezpłatny dostęp do najnowszego Informatora podatkowego „Polski Ład 2.0 – PIT”. Webinarium w połączeniu ze sporą dawką wiedzy przedstawioną w Informatorze ułatwią Państwu poznanie i zrozumienie wprowadzonych zmian, a w rezultacie chociaż częściowo usprawni wewnątrzfirmowe procesy dostosowawcze i ograniczy ryzyko wynikające z przeoczenia lub błędnego zastosowania nowych regulacji.

Szczegóły dotyczące najbliższego webinarium i link rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej: https://b-tax.pl/webinarium_13102022

Zespół Business Tax Professionals

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...