REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28, PIT-28S, PIT-28/B za 2022 rok - nowe wzory formularzy podatkowych

PIT-28, PIT-28S, PIT-28/B za 2022 rok - nowe wzory formularzy podatkowych
PIT-28, PIT-28S, PIT-28/B za 2022 rok - nowe wzory formularzy podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory formularzy rocznego zeznania podatkowego PIT-28 (wersja 25), PIT-28S (wersja 25), PIT-28/B (wersja 19) oraz informacji o odliczeniach PIT/O (wersja 27), które mają dotyczyć rozliczenia dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. oraz do odliczeń od dochodu (przychodu) i od podatku dokonanych w zeznaniu składanym za 2022 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 19 lipca 2022 r. i potrwają do 29 lipca 2022 r. Warto podkreślić, że po zakończeniu procesu konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT, w brzmieniu obwiązującym od 1 stycznia 2022 r. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.

Nowe wzory PIT-28(25), PIT-28S(25), PIT-28/B(19) i PIT-/O(27) w 2022 roku

Nowe, przygotowane przez Ministerstwo Finansów wzory ww. formularzy uwzględniają zmiany wprowadzone w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne
(dalej: ustawa o ryczałcie - Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.):
- ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład), a także
- ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 2.0.) .

Autopromocja

W porównaniu do aktualnie obowiązujących wzorów tych formularzy w nowych formularzach wprowadzono następujące zmiany:

A. Zmiany wynikające z ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

1) Zasadnicze zmiany wprowadzone ustawą, które wpływają na kształt formularzy to dwie nowe stawki ryczałtu w wysokości 12% i 14% przychodów – art. 12 ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy o ryczałcie (zmiany w PIT-28 w częściach D i F do L, w PIT-28S w częściach C i E do K oraz w PIT-28/B w częściach C i D).

2) Ustawa wprowadziła nowe ulgi podatkowe odliczane od przychodów objętych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to:
- ulga z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych – art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie w związku z art. 26 ust. 1 pkt 2c ustawy o PIT (zmiana w formularzu PIT/O w części B),
- ulga na zabytki - art. 11 ust. 1 i 2 ustawy o ryczałcie w związku z art. 26hb ustawy o PIT (zmiana w formularzu PIT/O w części B),
- ulga z tytułu wydatków na nabycie terminala płatniczego oraz wydatków związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego – art. 11 ust. 3a ustawy o ryczałcie w związku z art. 26hd ustawy PIT (zmiany w PIT-28 w części E i w PIT-28S w części D).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) Ustawa wprowadziła nowe ulgi polegające na zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów z działalności gospodarczej, od których jest opłacany ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Są to ulgi uregulowane bezpośrednio w ustawie PIT w art. 21 ust. 1 pkt 152 (ulga na powrót), pkt 153 (ulga dla rodzin 4+), pkt 154 (ulga dla pracujących seniorów). Ulgi te zostały wyodrębnione w PIT–28 w części C, co ułatwi również
podatnikom prawidłowe ustalenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. W PIT–28 w części R została wyodrębniona także pozycja do wykazania przychodów osiągniętych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, a w części S pozycja do wykazania składek na ubezpieczenia społeczne, co również ułatwi prawidłowe ustalenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z ulgą dla rodzin 4+ zmodyfikowano również część E w PIT/O.

4) Ustawa wyłączyła możliwość odliczania od ryczałtu składki na ubezpieczenie zdrowotne – uchylony art. 13 ustawy o ryczałcie w związku z uchyleniem art. 27b ustawy PIT (zmiana w PIT-28 w części M, dotychczasowej części L).

B. Zmiany wynikające z ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

1) Ustawa wprowadziła możliwość odliczenia od przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne – art. 11 ust. 1a ustawy o ryczałcie (zmiana w PIT-28 w części E).

2) Ustawa zmieniła termin składania zeznań PIT-28 i PIT-28S (od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) – zmiana art. 21 ust. 2 ustawy o ryczałcie (zmiana opisu przed częścią A w PIT-28 i PIT-28S).

3) We wzorach formularzy PIT-28 w części P i Q oraz w PIT-28S w części N i O uwzględniono wprowadzoną przez ustawę zmianę terminu płatności ryczałtu za grudzień lub za ostatni kwartał (ryczałt za te okresy nie będzie już płatny w terminie złożenia zeznania, ale w terminie do 20 stycznia następnego roku, z tym że na podstawie przepisu przejściowego, ryczałt za grudzień lub za ostatni kwartał 2022 r. będzie płatny w terminie do końca lutego 2023 r.).

C. Nowe wzory formularzy uwzględniają również zmiany o charakterze dostosowawczym wynikające z usunięcia niektórych części lub dodania nowych części w formularzach, np. zmiany numeracji.

Nowy wzór PIT-28 (wersja 25) - projekt poddany konsultacjom podatkowym

Nowy wzór PIT-28S (wersja 25) - projekt poddany konsultacjom podatkowym

Nowy wzór PIT-28/B (wersja 19) - projekt poddany konsultacjom podatkowym

Nowy wzór PIT/O (wersja 27) - projekt poddany konsultacjom podatkowym

Konsultacje podatkowe dot. PIT-28(25), PIT-28S(25), PIT-28/B(19) i PIT-/O(27) do 29 lipca 2022 r.

W dniach 19-29 lipca 2022 r. trwają konsultacje podatkowe, w ramach których Ministerstwo Finansów zamierza uzyskać opinie, uwagi i sugestie dotyczące kompletności merytorycznej projektowanych wzorów formularzy PIT-28(25), PIT-28S(25), PIT-28/B(19) i PIT/O(27).

Celem tych konsultacji jest zebranie opinii na temat konstrukcji (zawartości) udostępnionych projektów wzorów formularzy PIT-28(25), PIT-28S(25), PIT-28/B(19) i PIT/O(27), które będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. oraz do odliczeń dokonanych w zeznaniu składanym za 2022 rok.

Ministerstwo Finansów informuje, że konsultacje podatkowe:
- są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązanych do składania konsultowanych wzorów formularzy,
- polegają na uzyskaniu uwag (opinii/stanowisk) dotyczących konsultowanego zagadnienia, poprzez ich przekazanie w terminie i na zasadach niżej określonych.

Uwagi można zgłaszać w terminie do 29 lipca 2022 r. wyłącznie mailem na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl

Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. jpg) należy dołączyć ich postać edytowalną.

Analizie będą poddawane jedynie uwagi przekazane w terminie i na zasadach wyżej określonych, zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji.

Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych uwag na stronie www.gov.pl w zakładce „Ministerstwo Finansów” > „Co robimy” > „Konsultacje podatkowe”.

Przesłanie uwag w ramach konsultacji oznacza zgodę na publikację zarówno ich treści, jak i danych podmiotu dokonującego zgłoszenia, za wyjątkiem danych osobowych.

W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia zgłoszonych uwag w toku konsultacji podatkowych jest wyrażenie zgody na przetwarzacie danych osobowych.

Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zostały zamieszczone w dołączonej Klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Upoważnienie do RODO

Tryb publikacji nowych formularzy podatkowych

Po zakończeniu procesu konsultacji podatkowych, wzory ww. formularzy PIT-28(25), PIT-28S(25), PIT-28/B(19) i PIT/O(27), zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów. Nowe wzory tych formularzy nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw. Ten nowy tryb publikacji formularzy podatkowych wynika z art. 45b ustawy o PIT, obwiązującego od 1 stycznia 2022 r.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA