REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z podatku liniowego i przejście na skalę podatkową PIT za 2022 rok

Rezygnacja z podatku liniowego i przejście na skalę podatkową PIT za 2022 rok
Rezygnacja z podatku liniowego i przejście na skalę podatkową PIT za 2022 rok
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów informuje, że jeżeli podatnik był przed 1 lipca 2022 r. opodatkowany podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej – może opodatkować według skali podatkowej PIT dochody uzyskane w całym 2022 roku. Co trzeba zrobić, by zmienić formę opodatkowania i przejść z podatku liniowego na skalę podatkową PIT?

Przejście z podatku liniowego na skalę podatkową w odniesieniu do całych przychodów z 2022 roku

Zgodnie ze zmianami, jakie wprowadziła od 1 lipca 2022 r. ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2022 r. poz. 1265 (nowelizacja ta jest zwana potocznie Polski Ład 2.0 lub w przekazach informacyjnych Ministerstwa Finansów: Niskie Podatki) - podatnicy (przedsiębiorcy), którzy przed 1 lipca 2022 roku opodatkowywali swoje przychody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym mogą zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej PIT w odniesieniu do dochodów uzyskanych w całym 2022 roku.

REKLAMA

Autopromocja

Zawiadomienie o wyborze zasad ogólnych w rocznym zeznaniu podatkowym

W tym celu nie muszą składać żadnego odrębnego oświadczenia do urzędu skarbowego. Natomiast o  wyborze opodatkowania wg zasad ogólnych podatku dochodowego od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) podatnik musi zawiadomić urząd skarbowy po zakończeniu 2022 roku w terminowo złożonym rocznym zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S za rok 2022 (zamiast PIT36L lub PIT 36LS).

W składanym zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S podatnik ma obowiązek wykazać:

– przychody, koszty ich uzyskania, dochód lub stratę oraz

– miesięczne lub kwartalne zaliczki należne i wpłacone (w tym zaliczki uproszczone).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Finansów wskazuje, że poza przychodami z działalności gospodarczej w rocznym zeznaniu podatkowym podatnik ma obowiązek wykazać również wszystkie inne dochody opodatkowane według skali podatkowej – jeśli takie osiągnąłeś (np.: z zasiłku chorobowego, pracy, umowy zlecenia, emerytury).

Przejście z podatku liniowego na skalę podatkową - zasady i skutki

W takiej sytuacji podatnik (który zamierza opodatkować swoje dochody z całego 2022 roku skalą podatkową) ma obowiązek nadal w 2022 roku obliczać i wpłacać zaliczki zgodnie z zasadami przewidzianymi dla podatku liniowego.

Ważne!
Ministerstwo Finansów ostrzega, że jeżeli po zakończeniu 2022 roku podatnik (przedsiębiorca na podatku liniowym) złoży zeznanie PIT-36L lub PIT-36LS, w którym wykaże dochody z działalności gospodarczej osiągnięte w 2022 roku, to nie będziesz już mógł zmienić formy ich opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej.

Jeżeli podatnik (przedsiębiorca na podatku liniowym) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki i chce zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej PIT, może to zrobić niezależnie od tego, jaką formę opodatkowania wybrali pozostali wspólnicy (zasady ogólne według skali czy podatek liniowy).

Ważne!
Jak wskazuje resort finansów, zmiana formy opodatkowania dokonana po zakończeniu 2022 roku ma zastosowanie wyłącznie do dochodów w roku 2022. Wybór ten nie dotyczy lat następnych. Jeśli podatnik chce zrezygnować z opodatkowania podatkiem liniowym w 2023 roku, to musi zawiadomić o tym urząd skarbowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dochody z działów specjalnych produkcji rolnej

Jeżeli podatnik uzyskuje w 2022 roku dochody z działów specjalnych produkcji rolnej i ustala je na podstawie prowadzonych ksiąg, może zmienić formę ich opodatkowania zgodnie ze wskazanymi wyżej zasadami dla dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA