| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za opóźnienia grożą nam kary ze strony UE

Za opóźnienia grożą nam kary ze strony UE

Projekt nowej ustawy akcyzowej skierowano do komitetu stałego Rady Ministrów. Posiedzenie komitetu odbyło się wczoraj, ale nad akcyzą nie obradowano.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt ustawy o podatku akcyzowym (z 23 sierpnia 2007 r.) został przekazany stałemu komitetowi Rady Ministrów. Komitet obradował wczoraj. Jednak ustawa akcyzowa została zdjęta z porządku obrad. Kolejne posiedzenie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Główne cele nowej ustawy to: dostosowanie naszego ustawodawstwa do wymogów unijnych oraz uporządkowanie systemu na podstawie sygnałów, jakie resort finansów miał od podatników.

Zdaniem ekspertów ustawa akcyzowa powinna być priorytetem dla rządu. Powinna być uchwalona w przyspieszonym trybie legislacyjnym i przyjęta w całości. Inaczej mogą zostać na nas nałożone kary ze strony Unii Europejskiej (więcej GP nr 167/2007).

Sankcje finansowe ze strony Wspólnoty w sytuacji, gdy nie zmienimy przepisów akcyzowych, nie są tylko czczą pogróżką. Polska sprawa dotycząca opodatkowania akcyzą energii elektrycznej jest już przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą energii elektrycznej przewidują, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem wydania energii elektrycznej przez jej producenta. Natomiast przepisy wspólnotowe przenoszą moment powstania obowiązku na moment dostawy energii elektrycznej przez dystrybutora i redystrybutora. To tylko jeden z przykładów, który wskazuje na pilną potrzebę zmiany ustawy akcyzowej.

Inne nowe rozwiązania zawarte w projekcie to m.in.: doprecyzowanie definicji; przeniesienie stawek akcyzy z rozporządzenia do ustawy; opracowanie nowej struktury stawki na papierosy (do 2009 roku musimy wprowadzić akcyzę na papierosy w wysokości 64 euro). Ponadto akcyzą od 2012 roku zostaną objęte węgiel i koks (stawka akcyzy będzie wynosić 1,18 zł/GJ).

SKUTKI OPÓŹNIEŃ WPROWADZANIA ZMIAN W AKCYZIE

Wprowadzanie zmian w akcyzie może wywołać następujące skutki:

- będą występować rozbieżności interpretacyjne, jeśli chodzi o definicje zawarte w ustawie,

- polskie przepisy nie będą dostosowane do prawa unijnego,

- gdy ETS uzna, że nie dostosowaliśmy prawa w zakresie m.in. opodatkowania akcyzą energii do przepisów UE, podatnicy będą mogli wnioskować o odszkodowania,

- Unia może nałożyć na Polskę także kary finansowe.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK