REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senatorowie zdecydują o kwocie ulgi na dzieci

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

W tym tygodniu Senat rozpatrzy zmiany w ustawach podatkowych, które Sejm zdążył uchwalić przed skróceniem kadencji.

Najważniejsze dla podatników rozstrzygnięcia, które zapadły na zeszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu, dotyczyły zmian w ustawie o VAT i podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypomnijmy, że posłowie uchwalili definicję budownictwa społecznego oraz podarowali rodzicom prawie dziesięciokrotną podwyżkę ulgi na dzieci w podatku dochodowym. W tym tygodniu nad nowelizacjami będą prowadzone prace senackie.

Ustawy w pierwszej kolejności trafią pod obrady senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, która zbierze się jutro. Senatorowie rozpatrzą m.in. regulacje wprowadzające definicję budownictwa społecznego. Zakładają one utrzymanie obniżonej 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r. Definicją zostały objęte domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. Obniżona stawka VAT będzie miała zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego.

Pod obrady komisji senackiej trafi również nowelizacja ustawy o PIT podwyższająca ulgę rodzinną, która dziś wynosi 120 zł na każde dziecko. Uchwalone w Sejmie zmiany zakładają, że w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok rodzice odliczą od podatku kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. W 2007 roku ulga wyniesie zatem 1145,08 zł (2 x 572,54 zł) na każde dziecko.

Komisja Gospodarki Narodowej zaopiniuje także uchwaloną przez Sejm rządową nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Wprowadza ona od 1 stycznia 2008 r. podwyżkę zryczałtowanej stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych ze 125 do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.

Stanowiska komisji dotyczące rozpatrywanych ustaw zostaną przedstawione na posiedzeniu plenarnym Senatu, które planowane jest na 13-15 września. Na tym posiedzeniu odbędą się także głosowania. Jeżeli senatorowie wprowadzą do ustaw poprawki, będą je musieli rozpatrzyć posłowie. Posiedzenie Sejmu, zwołane w celu rozpatrzenia wszystkich senackich zmian w ustawach odbędzie się najprawdopodobniej w dniach 19-21 września.

JAKIE ZMIANY W PODATKACH ROZPATRZY SENAT

- podwyżka ulgi rodzinnej w PIT na każde dziecko ze 120 zł do ponad 1100 zł na każde dziecko

- wprowadzenie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego

- podwyżka podatku od gier na automatach o niskich wygranych ze 125 euro do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA