| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wynajęty lokal podlega odpisom amortyzacyjnym

Wynajęty lokal podlega odpisom amortyzacyjnym

Właściciel, który wynajmuje lokale i budynki innym przedsiębiorcom lub osobom prywatnym, ma możliwość ich amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne będzie mógł zaliczać w koszty działalności.


Amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Możliwość amortyzacji wynajętych lokali skutkuje dalszymi konsekwencjami podatkowymi. Odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) mogą być kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wynajmuje składniki swojego majątku w postaci budynków i lokali, ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które stanowią dla niego koszt podatkowy.

Jednak nie zawsze jest możliwa amortyzacja składników majątku. Z amortyzacji wyłączone są składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Rezygnacja z amortyzacji tych składników występuje od miesiąca następnego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.

Występują jednak sytuacje, kiedy wpisane do ewidencji środków trwałych budynki nie są całkowicie wykorzystywane. Tak będzie w przypadku, gdy część lokali w amortyzowanym budynku jest wynajmowana, czyli służy działalności gospodarczej, lub tylko część budynków jest wynajmowana. To jednak nie pozbawia możliwości amortyzacji. Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od budynków czasowo wyłączonych z użytkowania, np. z uwagi na poszukiwanie najemcy lub w których tylko część lokali jest wynajmowana.

Należy zwrócić uwagę, że brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych wystąpi tylko wtedy, gdy dany budynek nie jest wykorzystywany w prowadzonej działalności z uwagi na całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności. Czasowe nieużywanie budynków lub lokali wskutek poszukiwania najemcy nie pozbawia prawa do zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »