reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowy obowiązek dla wykonawców od 1 lipca 2015 r.

IFK poleca: Nowy obowiązek dla wykonawców od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. wykonawca, składając ofertę, powinien poinformować zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku już zawartych umów zamawiający będzie mógł żądać od wykonawców informacji o odwrotnym obciążeniu i będzie mógł obniżać kwoty wynagrodzenia o VAT.

Od 1 lipca 2015 r. wprowadzono nowy obowiązek dla przedsiębiorców ubiegających się o zamówienie publiczne (tzw. wykonawców) – art. 91 ust. 3a zdanie drugie ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: uPZP). Zmianę wprowadzono ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa nowelizująca). Składając ofertę, przedsiębiorcy powinni informować zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u niego obowiązku podatkowego.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W informacji powinni wskazać:

   ● nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do powstania obowiązku podatkowego, oraz

   ● wartość tego towaru lub usługi bez kwoty VAT.

Informacje przekazywane zamawiającym mają pozwolić im na ocenę danej oferty z uwzględnieniem tego, kto rozlicza VAT.

Obowiązujące od 1 lipca 2015 r. zmiany w Prawie zamówień publicznych są wynikiem wprowadzenia w ustawie o VAT zmian dotyczących tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia. Przypomnijmy, że mechanizm ten przenosi obowiązek rozliczenia VAT ze sprzedającego na nabywcę (jeżeli nabywcą jest podatnik VAT czynny). Powoduje to, że zamawiający jako nabywca objęty odwrotnym obciążeniem odprowadza VAT. Kwota VAT powinna więc być uwzględniona przy ocenie takiej oferty.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany w Prawie zamówień publicznych wprowadzono od 1 lipca 2015 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama