| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Paczki na Dzień Dziecka - jak zaewidencjonować w pkpir

IFK poleca: Paczki na Dzień Dziecka - jak zaewidencjonować w pkpir

Paczki przekazane dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy tych pracowników. Wartość brutto paczek należy doliczyć do przychodów pracowników za miesiąc, w którym je otrzymali, i zaewidencjonować w kolumnie 12 pkpir „Wynagrodzenia w gotówce i w naturze”. Jeżeli paczki zostały sfinansowane ze środków bieżących, przychód uzyskany przez pracowników z tego tytułu nie może korzystać ze zwolnienia.

Jeżeli paczki przekazane dla dzieci pracowników zostały sfinansowane ze środków bieżących prowadzonej działalności gospodarczej, nie znajduje tu zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. W przepisie tym zwolniono z podatku świadczenia rzeczowe otrzymywane przez pracownika od pracodawcy tylko w przypadku, gdy zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Otrzymane przez dzieci pracowników paczki, które zostały sfinansowane ze środków bieżących, będą więc stanowiły dla pracowników przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Należy doliczyć wartość takiej paczki (w kwocie brutto) do przychodu pracownika za miesiąc, w którym jego dziecko otrzymało paczkę, i pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy.

Wydatki, jakie firma poniosła na zakup artykułów do paczek z okazji Dnia Dziecka, są kosztem uzyskania przychodów. Są to tzw. koszty pracownicze, które w tym przypadku służą zmotywowaniu pracowników do lepszej pracy.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane dla dzieci pracowników z okazji Dnia Dziecka" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »