| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Refundacja składek również w razie spóźnienia

IFK poleca: Refundacja składek również w razie spóźnienia

Od 1 października 2015 r. prawo do refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) z PFRON otrzymają m.in. niepełnosprawni przedsiębiorcy, którzy nie opłacili w terminie tych składek. Warunkiem jest jednak, aby wpłata została dokonana w ciągu 14 dni od dnia upływu terminu wynikającego z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowe regulacje będą dotyczyć również niepełnosprawnych rolników oraz rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika. Otrzymają oni z PFRON refundację składek na ubezpieczenia społeczne rolników – wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe, jeżeli wpłacą składki do KRUS w ciągu 14 dni od dnia upływu ustawowych terminów (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Dotychczas refundacja składek przysługiwała wyłącznie po ich terminowym opłaceniu w całości. Jednodniowe opóźnienie skutkowało utratą możliwości jej uzyskania lub obowiązkiem zwrotu refundacji, jeżeli po weryfikacji przez PFRON okazywało się, że składki nie zostały wpłacone do KRUS lub ZUS w ustawowych terminach.

W opublikowanych przez resort pracy wnioskach o refundację Wn-U-G oraz Wn-U-A, stanowiących załączniki do projektu rozporządzenia z 9 czerwca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, wprowadzono dodatkowe pozycje. Ma to na celu weryfikację obowiązku opłacenia składek z maksymalnie 14-dniowym opóźnieniem.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Projekt rozporządzenia przewiduje ułatwienie identyfikacji wniosków przez niepełnosprawnych przedsiębiorców (szczególnie osób niewidomych oraz silnie niedowidzących) przez umożliwienie im zamieszczenia na wnioskach fotokodów (np. kodu QR, czyli matrycowego kodu kreskowego umożliwiającego skanowanie zakodowanych informacji), oznaczeń lub etykiet (np. etykiet dźwiękowych lub etykiet pisanych alfabetem Braille’a). Dzięki temu część lub całość informacji zawartych we wniosku będzie można generować w postaci m.in. fotokodu na wniosku oraz odczytać po zeskanowaniu kodu na wydrukowanym wniosku, używając odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych (np. smartfonów).

Należy jednak podkreślić, że nadal podstawowym dokumentem uprawniającym do refundacji składek będzie wniosek o refundację wypełniony pisemnie lub w wersji elektronicznej. Zezwolenie w rozporządzeniu na umieszczanie fotokodów, oznaczeń lub etykiet jest jedynie udogodnieniem dla osób niewidomych lub słabowidzących, w zakresie posługiwania się formularzami.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany w zakresie refundacji składek niepełnosprawnych przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 października 2015 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »