| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody budżetu państwa z VAT w styczniu 2016 r.

Dochody budżetu państwa z VAT w styczniu 2016 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało o wykonanie budżetu państwa w miesiącu styczniu 2016 r. Z przekazanych przez MF danych wynika, że w stosunku do stycznia 2015 roku wpływy z podatku VAT były wyższe o 2,7 mld zł, czyli 18,4% r/r.

Dochody budżetu państwa w styczniu 2016 r.

Dochody budżetu państwa w styczniu 2016 r. w porównaniu z dochodami budżetu w styczniu 2015 r., były wyższe o 2,6 mld zł, tj. 9,3% rok do roku (r/r). Dochody podatkowe wzrosły w styczniu br. o 12,5% r/r. Wzrost odnotowano we wszystkich podatkach, z wyjątkiem akcyzy. W stosunku do stycznia ubiegłego roku wpływy z VAT były wyższe o 2,7 mld zł, tj. 18,4% r/r. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym w grudniu 2015 r. wyniosło 4,9% r/r, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła nominalnie o 5,9% r/r. Dynamika w styczniu br. w stosunku do roku ubiegłego jest po części spowodowana wprowadzonymi w styczniu 2015 r. zmianami w zakresie rozliczania VAT z importu przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). Oczyszczając wpływy o ten czynnik tempo wzrostu VAT w styczniu ukształtowało się na poziomie ok. 9-10 % r/r.

Dochody z VAT 2016 - nie będzie planowanych 128 mld zł

Wydatki budżetu państwa w styczniu 2016 r.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w styczniu br. wyniosło 29,0 mld zł tj. 7,9% planu. W analogicznym okresie 2015r. przekazano zbliżoną kwotę (mniej o 0,3 mld zł) środków na wydatki budżetowe (28,7 mld zł). Najwięcej środków przekazano na obsługę długu skarbu państwa, subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz dotacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wyższe koszty związane z obsługą długu skarbu państwa wynikają ze szczegółowego harmonogramu płatności oraz rozkładu płatności w ciągu roku. Z kolei kwoty subwencji ogólnych dla JST oraz dotacji dla ZUS są wyższe w związku z wcześniejszym przekazywaniem wynagrodzeń „z góry".

Komisja Europejska chce uszczelnić pobór VAT

Wykonanie budżetu

Wykonanie budżetu państwa w styczniu 2016 r. w stosunku do projektu ustawy budżetowej na 2016 r. z 21 grudnia 2015 r. wyniosło:

  • dochody – 30,72 mld zł, tj. 9,8%,
  • wydatki – 28,96 mld zł, tj. 7,9%,
  • nadwyżka – 1,76 mld zł

„Dobre wyniki stycznia to początek odbudowania dochodów. Pokazują, że działania podjęte od powołania rządu zaczynają przynosić efekty. Ale może to być jednomiesięczne odchylenie, dlatego MF kontynuuje swoje działania - projekty ustaw są na różnych etapach prac" – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »