REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Europejska chce uszczelnić pobór VAT

Komisja Europejska chce uszczelnić pobór VAT
Komisja Europejska chce uszczelnić pobór VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska zamierza dokonać zmian w zasadach podbierania podatku VAT podczas transakcji transgranicznych, w celu ograniczenia możliwości oszustw, jakie się z tym wiążą. Według szacunków Komisji luka w podatku VAT w skali całej Unii Europejskiej wynosi 170 mld euro.

W środę (24 lutego) o tym problemie rozmawiali w ramach tzw. debaty orientacyjnej komisarze podczas cotygodniowego posiedzenia. W marcu Komisja ma przedstawić plan działań w tej sprawie.

Autopromocja

"Pierwszym celem tego pakietu będzie unowocześnienie systemu VAT w zawiązku z rozwojem e-handlu, ale także walka z oszustwami z VAT" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Według wyliczeń KE rocznie budżety państw członkowskich tracą ok. 50 mld euro tylko w wyniku trików stosowanych przez firmy podczas handlu transgranicznego. W 2013 r. całkowita luka VAT w UE (w tym również wynikająca z transakcji transgranicznych) wyniosła 170 mld euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody z VAT 2016 - nie będzie planowanych 128 mld zł

Powód to m.in. różnice w regulacjach dotyczących poboru tego podatku pomiędzy państwami członkowskimi. Obciążenia regulacyjne, które z tego wynikają, są dotkliwe zwłaszcza dla mniejszych firm oraz zajmujących się handlem w sieci.

KE chce wprowadzenia zasady, że wpływy podatkowe mają trafiać do tego kraju, gdzie kierowany jest towar, ale pobieraniem VAT ma się już zajmować administracja państwa, z którego towar jest wysyłany. Następnie wpływy miałby być przesyłane tam, gdzie przesłano produkt. Przykładowo, jeśli z Polski wysyłana jest stal do Francji, to nasz kraj byłby odpowiedzialny za pobranie VAT, ale podatek ten zostałby przesłany, tak by zasilił budżet francuski.

"Wprowadzenie tego systemu oznaczałoby, że administracja podatkowa kraju pochodzenia towaru pobierałaby VAT w imieniu kraju przeznaczenia" - tłumaczył wiceszef KE. Takie podejście miałoby utrudnić lub wyeliminować oszustwa na zasadzie tzw. karuzeli podatkowej.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Oszuści wykorzystują fakt, że przy sprzedaży towaru do innego kraju UE występuje zerowa stawka VAT, i poprzez "przepuszczanie" faktury przez kilka lub kilkanaście firm będących ogniwami procederu nie płacą w ogóle podatku.

Inną z opcji uszczelnienia systemu, która jest również dyskutowana w KE, jest uogólnienie mechanizmu "odwrotnego obciążenia". Polega on na przeniesieniu obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę.

Dombrovskis zapewniał, że KE nie chce zmieniać zasad dotyczących stawek VAT (zerowej stawki dla eksporterów), lecz tylko sposób poboru tego podatku, tak by wyeliminować oszustów.

NIK apeluje o wprowadzanie rozwiązań do zwalczania oszustw w VAT

Decyzję w tej sprawie, tak jak we wszystkich dotyczących podatków, państwa UE będą musiały podjąć jednomyślnie. "Potrzebny nam konsensus 28 państw członkowskich" - oświadczył wiceszef KE.

VAT to jedno z głównych źródeł przychodów rządowych. W 2014 wpływy z tego podatku w skali UE wynosiły prawie bilion euro, co odpowiada około 7 proc. unijnego PKB.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mc/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA