REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Polsce nie ma spójnego systemu podatkowego

Doradcy podatkowi: Polsce brakuje spójnego systemu podatkowego /Fot. Fotolia
Doradcy podatkowi: Polsce brakuje spójnego systemu podatkowego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w Polsce nie ma systemu podatkowego, uporządkowanego i spójnego zbioru regulacji i instytucji; gdyby był, podatnicy przestrzegaliby przepisów.

W dniu 18 marca podczas spotkania z dziennikarzami przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic oceniła, że obecnie tworząc nowe przepisy po prostu dokleja się je do już istniejących. "I nie bierze się pod uwagę jednej bardzo istotnej rzeczy, że istnieje zasada domina; jeśli wprowadzi się zmiany w jednym akcie prawym, to bardzo często bywa tak, że one są daleko idące, ale na zupełnie innym polu" - powiedziała przewodnicząca KRDP.

REKLAMA

Autopromocja

Jako przykład takiego stanowienia przepisów podała zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt podwyższający do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku. "To z kolei pociągnie za sobą ubytek dochodów w budżetach gmin" - zaznaczyła. Według niej budując system podatkowy należy przyjrzeć się całej problematyce finansów publicznych. "Dlatego, że elementem składowym finansów publicznych, podstawowym dochodem budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego są podatki. One stanowią integralną część" - dodała.

Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

Zdaniem Glumińskiej-Pawlic budowa systemu podatkowego powinna zacząć się od uporządkowania kwestii związanych z organami podatkowymi, których kompetencje czasami się pokrywają. Prowadzi to do sytuacji, w których podatnicy są czasami kontrolowani jednocześnie przez urzędników z różnych organów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przedsiębiorca nie ma spokoju; raz urząd skarbowy, raz urząd kontroli skarbowej, raz organy gmin" - mówiła. Zaznaczyła, że często zapomina się, że dla firmy podatki związane z posiadanymi nieruchomościami stanowią duże obciążenie. Jej zdaniem bardzo często bywa tak, że interpretacja przepisów w różnych gminach jest różna i przedsiębiorca, który ma rozrzucone nieruchomości w różnych częściach kraju musi rozliczać się na różne sposoby.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zablokuje rozwój

Glumińska-Pawlic dodała, że uporządkować należy także procedurę podatkową, która jest regulowana w kilku ustawach np. w ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej, ale także w materialnym prawie podatkowym. "Podatnik bardzo często nie wie, jakie przepisy go dotyczą, bo musiałby znać wszystkie ustawy (…). Jeżeli będziemy mieć ustaloną procedurę i organy podatkowe, a podatnicy będą przestrzegać obowiązujących przepisów, to nie trzeba będzie używać chwytliwych haseł, że musimy uszczelniać system podatkowy" - oceniła szefowa KRDP.

Jej zdaniem zamiast tego należy raczej prawidłowo określić kompetencje i sposób postępowania organów oraz podatników. Trzecią, według Glumińskiej-Pawlic, ważną z punktu widzenia systemu podatkowego sprawą jest napisanie od nowa materialnego prawa podatkowego, czyli ustawy podatkowej. Należałoby przy tym wziąć pod uwagę konieczność harmonizacji polskiego prawa z regulacjami unijnymi.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)


Przewodnicząca KRDP uważa ponadto, że władza nie ma dostatecznego kontaktu ze społeczeństwem i nie wyjaśnia przyczyn wprowadzanych zmian. "Jesteśmy społeczeństwem, które można przekonać (…). Znaczna część naszego społeczeństwa, uczciwi podatnicy, znając określone regulacje, będą przestrzegać obowiązującego prawa, nie trzeba będzie się martwić uszczelnianiem. To uszczelnianie tak naprawdę dotyczy tych uczciwych, którzy zarejestrowali działalność, płacą podatki" - dodała.

Także zdaniem wiceprzewodniczącego KRDP Andrzeja Marczaka używane przez rząd hasło uszczelniania systemu podatkowego jest chybione i ma pejoratywne zabarwienie. "Może najpierw należałoby się skoncentrować na tych, którzy w ogóle nie są w systemie, a nie uszczelniać system" - powiedział. Krytykował m.in. pomysł wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, który w tym tygodniu został przyjęty przez rząd. Według Marczaka w klauzuli tej jest zbyt wiele ogólnych zwrotów, co może budzić niepewność podatników i obawy o dowolność urzędników w podejmowaniu decyzji.

Komisja Europejska wskazuje na potrzebę uszczelnienia systemu podatkowego

Natomiast przewodniczący zarządu mazowieckiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Paweł Trojanek uważa, że w rozmowie o funkcjonowaniu systemu podatkowego można korzystać z doświadczeń skandynawskich. Trojanek wskazał, że tam vacatio legis przepisów podatkowych jest co najmniej półroczne, a w ciągu pierwszych trzech miesięcy minister finansów wydaje wszelkie możliwe interpretacje ogólne do nowych regulacji.

"Informuje, jak rozumie te przepisy i jak będzie je interpretował w konkretnych stanach faktycznych" - wyjaśnił Trojanek. W ciągu kolejnych trzech miesięcy podatnicy mogą zadawać pytania dotyczące interpretacji w ich konkretnych sprawach, które nie przystają do interpretacji ogólnych. "To prosty zabieg (…) proste rozwiązanie niewymagające wielkich środków" - ocenił doradca podatkowy. (PAP)

mmu/ pz/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

REKLAMA

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

REKLAMA

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Skarbówka zabrała, sądy oddały: Przedsiębiorcy odzyskali 2,8 mld zł w sprawach o faktury

Tysiące firm niesłusznie oskarżonych o udział w oszustwach VAT w końcu wygrało walkę z fiskusem. W ciągu trzech lat sądy i organy odwoławcze uchyliły decyzje skarbówki na astronomiczną kwotę 2,8 mld zł! Czy to początek końca urzędniczej samowoli wobec przedsiębiorców?

REKLAMA