REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Polsce nie ma spójnego systemu podatkowego

Subskrybuj nas na Youtube
Doradcy podatkowi: Polsce brakuje spójnego systemu podatkowego /Fot. Fotolia
Doradcy podatkowi: Polsce brakuje spójnego systemu podatkowego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w Polsce nie ma systemu podatkowego, uporządkowanego i spójnego zbioru regulacji i instytucji; gdyby był, podatnicy przestrzegaliby przepisów.

W dniu 18 marca podczas spotkania z dziennikarzami przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic oceniła, że obecnie tworząc nowe przepisy po prostu dokleja się je do już istniejących. "I nie bierze się pod uwagę jednej bardzo istotnej rzeczy, że istnieje zasada domina; jeśli wprowadzi się zmiany w jednym akcie prawym, to bardzo często bywa tak, że one są daleko idące, ale na zupełnie innym polu" - powiedziała przewodnicząca KRDP.

REKLAMA

Jako przykład takiego stanowienia przepisów podała zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt podwyższający do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku. "To z kolei pociągnie za sobą ubytek dochodów w budżetach gmin" - zaznaczyła. Według niej budując system podatkowy należy przyjrzeć się całej problematyce finansów publicznych. "Dlatego, że elementem składowym finansów publicznych, podstawowym dochodem budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego są podatki. One stanowią integralną część" - dodała.

Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

Zdaniem Glumińskiej-Pawlic budowa systemu podatkowego powinna zacząć się od uporządkowania kwestii związanych z organami podatkowymi, których kompetencje czasami się pokrywają. Prowadzi to do sytuacji, w których podatnicy są czasami kontrolowani jednocześnie przez urzędników z różnych organów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przedsiębiorca nie ma spokoju; raz urząd skarbowy, raz urząd kontroli skarbowej, raz organy gmin" - mówiła. Zaznaczyła, że często zapomina się, że dla firmy podatki związane z posiadanymi nieruchomościami stanowią duże obciążenie. Jej zdaniem bardzo często bywa tak, że interpretacja przepisów w różnych gminach jest różna i przedsiębiorca, który ma rozrzucone nieruchomości w różnych częściach kraju musi rozliczać się na różne sposoby.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zablokuje rozwój

Glumińska-Pawlic dodała, że uporządkować należy także procedurę podatkową, która jest regulowana w kilku ustawach np. w ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej, ale także w materialnym prawie podatkowym. "Podatnik bardzo często nie wie, jakie przepisy go dotyczą, bo musiałby znać wszystkie ustawy (…). Jeżeli będziemy mieć ustaloną procedurę i organy podatkowe, a podatnicy będą przestrzegać obowiązujących przepisów, to nie trzeba będzie używać chwytliwych haseł, że musimy uszczelniać system podatkowy" - oceniła szefowa KRDP.

Jej zdaniem zamiast tego należy raczej prawidłowo określić kompetencje i sposób postępowania organów oraz podatników. Trzecią, według Glumińskiej-Pawlic, ważną z punktu widzenia systemu podatkowego sprawą jest napisanie od nowa materialnego prawa podatkowego, czyli ustawy podatkowej. Należałoby przy tym wziąć pod uwagę konieczność harmonizacji polskiego prawa z regulacjami unijnymi.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)


Przewodnicząca KRDP uważa ponadto, że władza nie ma dostatecznego kontaktu ze społeczeństwem i nie wyjaśnia przyczyn wprowadzanych zmian. "Jesteśmy społeczeństwem, które można przekonać (…). Znaczna część naszego społeczeństwa, uczciwi podatnicy, znając określone regulacje, będą przestrzegać obowiązującego prawa, nie trzeba będzie się martwić uszczelnianiem. To uszczelnianie tak naprawdę dotyczy tych uczciwych, którzy zarejestrowali działalność, płacą podatki" - dodała.

Także zdaniem wiceprzewodniczącego KRDP Andrzeja Marczaka używane przez rząd hasło uszczelniania systemu podatkowego jest chybione i ma pejoratywne zabarwienie. "Może najpierw należałoby się skoncentrować na tych, którzy w ogóle nie są w systemie, a nie uszczelniać system" - powiedział. Krytykował m.in. pomysł wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, który w tym tygodniu został przyjęty przez rząd. Według Marczaka w klauzuli tej jest zbyt wiele ogólnych zwrotów, co może budzić niepewność podatników i obawy o dowolność urzędników w podejmowaniu decyzji.

Komisja Europejska wskazuje na potrzebę uszczelnienia systemu podatkowego

Natomiast przewodniczący zarządu mazowieckiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Paweł Trojanek uważa, że w rozmowie o funkcjonowaniu systemu podatkowego można korzystać z doświadczeń skandynawskich. Trojanek wskazał, że tam vacatio legis przepisów podatkowych jest co najmniej półroczne, a w ciągu pierwszych trzech miesięcy minister finansów wydaje wszelkie możliwe interpretacje ogólne do nowych regulacji.

"Informuje, jak rozumie te przepisy i jak będzie je interpretował w konkretnych stanach faktycznych" - wyjaśnił Trojanek. W ciągu kolejnych trzech miesięcy podatnicy mogą zadawać pytania dotyczące interpretacji w ich konkretnych sprawach, które nie przystają do interpretacji ogólnych. "To prosty zabieg (…) proste rozwiązanie niewymagające wielkich środków" - ocenił doradca podatkowy. (PAP)

mmu/ pz/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA