reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyższenie stawek VAT dla rolnictwa

Podwyższenie stawek VAT dla rolnictwa

11 kwietnia 2008 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług1), w wyniku której od 1 maja 2008 r. wzrasta stawka VAT na usługi oraz wybrane wyroby związane z rolnictwem. Do ustawy jest dołączony załącznik nr 10. Zostały w nim wymienione towary, których dostawa będzie nadal opodatkowana stawką 3%. Towary te zawierał poprzednio załącznik nr 6. Towary i usługi nie wymienione w nowym załączniku nr 10 będą opodatkowane stawką 7% lub 22%. Są to następujące towary i usługi:


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podwyższone stawki stosujemy od 1 maja 2008 r. Decydujące znaczenie będzie miał w tym przypadku moment powstania obowiązku podatkowego. Gdy dostawa jest dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, decyduje data dokonania dostawy lub wykonania usługi. Czyli stawkę VAT stosujemy od dostaw dokonanych i wykonanych usług od 1 maja br. Gdy dostawy są dokonywane lub usługi świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych, stawkę podwyższoną będziemy stosować na fakturach wystawianych od 1 maja br., pod warunkiem że została wystawiona w terminie 7 dni od dnia dokonania dostawy lub wykonania usługi. Gdy usługa została wykonana lub dostawa dokonana do 30 kwietnia br., a tylko faktura wystawiona po tej dacie, powinniśmy stosować podwyższone stawki.

Możemy jednak w tym przypadku, powołując się na pismo Ministerstwa Finansów z 24 czerwca 2004 r. nr PP3-812-458/2004/AK/1786 zastosować stawkę 3%. MF uznało bowiem, że w przypadku zmiany stawek VAT decyduje moment powstania obowiązku podatkowego, a nie wystawienia faktury. Ponadto zostanie podniesiona stawka zryczałtowanego zwrotu podatku do 6% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Możemy ją stosować od dostaw dokonanych od 1 maja br.

oprac. Joanna Dmowska

 


1) Na dzień oddawania numeru do druku ustawa czekała na rozpatrzenie przez Senat.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama