| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Administracja skarbowa sprawdza darowizny dla fundacji Lux Veritatis

Administracja skarbowa sprawdza darowizny dla fundacji Lux Veritatis

W odpowiedzi na zapytanie poselskie Minister Finansów poinformował 27 lutego 2018 r., że prowadzone są czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie danych identyfikacyjnych bezdomnego darczyńcy dwóch samochodów na rzecz Fundacji „Lux Veritatis” oraz okresu, w którym nastąpiło przekazanie darowizny. Efekty tych czynności mają posłużyć do zweryfikowania czy Fundacja „Lux Veritatis” prawidłowo zrealizowała obowiązek podatkowy, powstały w związku z otrzymaną darowizną.

Bezdomny darowuje fundacji dwa auta

Głośnym echem odbiły się ostatnio słowa o. Tadeusza Rydzyka CSsR, prezesa Fundacji Lux Veritatis, który w programie telewizyjnym poinformował, że kierowanej przez niego Fundacji dwa samochody w formie darowizny przekazał bezdomny - „Pan Stanisław z Warszawy”. Zapytanie w tej sprawie skierował do Ministra Finansów 21 stycznia 2018 r. poseł Tomasz Lenz.

Poseł zapytał o wiarygodność informacji o tej darowiźnie, a także o prawidłowość rozliczeń podatkowych tego typu przysporzeń majątkowych dla fundacji.

Administracja skarbowa sprawdza, fundacja nie musi upubliczniać nazwisk darczyńców

Minister Finansów odpowiedział, że obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie danych identyfikacyjnych darczyńcy oraz okresu, w którym nastąpiło przekazanie darowizny. Wynik powyższych działań posłuży do zweryfikowania czy Fundacja „Lux Veritatis” prawidłowo zrealizowała obowiązek podatkowy, powstały w związku z otrzymaną darowizną.

Minister wyjaśnił, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym, fundacje nie mają obowiązku upubliczniania i przekazywania informacji na temat danych osób fizycznych dokonujących darowizn środków pieniężnych i rzeczy materialnych oraz określenia rodzaju tych rzeczy. W załączniku CIT-D zeznania rocznego CIT-8 wyszczególnia się jedynie ogólną wartość otrzymanych darowizn, w tym darowizn otrzymanych od osób prawnych. Tak wynika z art.18 ust. 1e pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ustawa o CIT).

Organ podatkowy dokonując weryfikacji zeznań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku rozliczeń budzących wątpliwości, wzywa podatnika do okazania dokumentów źródłowych na podstawie, których zadeklarowano otrzymane darowizny pieniężne.

Z upoważnienia Ministra Finansów odpowiedzi na zapytanie udzielił 27 lutego 2018 r. Paweł Cybulski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

Źródło: sejm.gov.pl

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »