REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej

Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej
Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej

REKLAMA

W marcu 2018 r. mija rok od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pierwsza rocznica to dobra okazja do podsumowania wprowadzonych zmian. Zdaniem Ministerstwa Finansów wyniki KAS dowodzą, że reforma administracji skarbowej była potrzebna i przynosi zakładane efekty.

Krajowa Administracja Skarbowa połączyła najlepsze doświadczenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Jej utworzenie było odpowiedzią na oczekiwania podatników oraz na zmieniające się otoczenie gospodarcze. Nowoczesna administracja skarbowa miała zapewnić skuteczny pobór należności podatkowych i celnych, ale też ochronę uczciwego biznesu. Analiza pierwszego roku funkcjonowania KAS wskazuje, że ambitne cele są realizowane.

Lepszy pobór podatków to większe wpływy do budżetu

Korzystne zmiany dostrzega minister finansów profesor Teresa Czerwińska.

„W minionym roku mogliśmy odnotować bardzo spektakularny efekt uszczelnienia systemu podatkowego, a do budżetu popłynęły dodatkowe miliardy złotych, m.in. z podatku VAT. To jest w bardzo dużej mierze efekt działania skonsolidowanych służb skarbowych" – podsumowuje.

Pierwszy rok działania KAS to przede wszystkim wyższe wpływy budżetowe. Dochody pobrane przez KAS w 2017 r. z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz cła były wyższe w porównaniu do dochodów uzyskanych w 2016 r. o około 42,5 mld zł, tj. o ponad 15%. Wzrost wpływów nastąpił we wszystkich rodzajach podatków.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata        

Wyższe wpływy do budżetu to efekt zdecydowanych działań, zmierzających do efektywnego poboru należności podatkowych i poprawy ściągalności podatków oraz ograniczania szarej strefy, która w znaczący sposób uszczuplała wpływy budżetowe.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Duże wyzwania i ambitne cele

Utworzenie KAS było największą reformą przeprowadzoną w administracji publicznej. Proces konsolidacji trzech odrębnych struktur organizacyjnych nie był prosty tym bardziej, że administracji nie można było na czas reorganizacji „wyłączyć". Musiała ona cały czas funkcjonować i wykonywać swoje ustawowe zadania.

„Dziękuję wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom KAS, którzy uczestniczyli w procesie zmian. Bez ich zaangażowania i odpowiedzialnej postawy ta reforma nie miałaby szans powodzenia. Największą wartością KAS są tworzący ją ludzie" - podkreślił szef KAS Marian Banaś. „Wdrożenie KAS nie zostało zakończone, przed nami jeszcze wiele pracy i nowych wyzwań. Chcemy doskonalić naszą organizację, usprawniać procesy i upraszczać procedury, po to by budować nową jakość relacji z klientami ale też zapewnić komfort pracy i służby kadrom KAS" - dodaje.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Na nowe wyzwania stojące przed KAS wskazuje też minister Teresa Czerwińska:

„Przed Krajową Administracją Skarbową kolejny rok trudnych wyzwań. Wśród najważniejszych z nich trzeba wymienić dalsze konsekwentne dbanie o szczelność systemu poboru podatków, o wyprzedzanie tych, którzy próbują omijać prawo. Ważne jest też podnoszenie efektywności – także kosztowej – działania administracji skarbowej oraz unowocześnianie i informatyzacja. To właśnie analityka i systemy informatyczne mogą dziś w największym stopniu podnosić skuteczność KAS. Jej celem powinno być też podnoszenie jakości obsługi podatnika. Bardzo zależy mi, żeby ta służba była przyjazna dla właściwie wypełniających swoje obowiązki podatkowe, żeby KAS traktowała po dżentelmeńsku rzetelnych podatników, a bardzo konsekwentnie rozprawiała się z zuchwałymi oszustwami".

 Dbanie o budżet i ochrona podatników

Priorytetem KAS pozostaje skuteczna walka z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi oraz ochrona legalnego biznesu i wsparcie uczciwych podatników. Kluczowe jest dalsze ograniczanie szarej strefy i tzw. karuzel podatkowych, zmniejszanie luki VAT oraz eliminowanie z rynku towarów nielegalnych. Automatyzacja czynności sprawdzających oraz pełne wdrożenie raportowania JPK_VAT w znaczący sposób przyczyni się do zwalczania oszustw podatkowych. Rozbudowa systemu analiz podatkowych KAS pozwali na rozpoznawanie i wczesne wykrywanie mechanizmów przestępstw i oszustw podatkowych, stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego państwa. KAS będzie kontynuować działania kontrolne i edukacyjne na terenie azjatyckich centrów handlowych i największych polskich targowisk. Chodzi o uporządkowanie rynku i eliminację nieuczciwych sprzedawców. Bezprecedensowe w swojej skali działania przeprowadzone przez KAS na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pokazały, że to, co wydawało się niemożliwe, dla KAS jest możliwe.

Pobierz Podsumowanie Pierwszego roku funkcjonowania KAS (plik pdf 1.02 MB)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

  Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  REKLAMA