reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > JPK_VAT > Faktury wystawiane w trybie samofakturowania w JPK_VAT

Faktury wystawiane w trybie samofakturowania w JPK_VAT

Wielu naszych stałych klientów wystawia faktury w naszym imieniu. W jaki sposób należy ujmować w JPK_VAT faktury wystawiane w trybie samofakturowania?

Faktury wystawiane w ramach samofakturowania należy wykazywać w plikach JPK_VAT na zasadach ogólnych, tj. w taki sam sposób jak zwykłe faktury sprzedażowe.

Sprzedaż towarów czy usług potwierdza sprzedawca, który wystawia fakturę. Przepisy o VAT dopuszczają jednak możliwość przeniesienia obowiązku udokumentowania sprzedaży na nabywcę w drodze tzw. samofakturowania.

Zasady dokumentowania transakcji w tym trybie reguluje art. 106d ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że prawo do samofakturowania przysługuje podmiotowi nabywającemu towary lub usługi, który jest:

● podatnikiem podatku od towarów i usług,

● podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze bądź

● osobą prawną niebędącą podatnikiem.

Samofakturowanie dotyczy przede wszystkim dokumentowania sprzedaży towarów i usług dokonanej przez podatnika na rzecz nabywcy oraz wystawiania faktur zaliczkowych. Może obejmować także dostawę towarów lub świadczenie usług, których miejscem opodatkowania jest kraj trzeci. Warunkiem wystarczającym i jednocześnie niezbędnym dla stosowania tego rozwiązania jest wcześniejsze zawarcie umowy w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika, w której strony określą procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur przez sprzedawcę.

Treść takich faktur – poza obowiązkiem umieszczania na nich wyrazu „samofakturowanie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT) – nie różni się od zwykłych faktur. Nie różni się również sposób ich wykazywania w ewidencji VAT czy w plikach JPK_VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

UWAGA !
Faktura wystawiona przez nabywcę powinna zawierać
poza elementami wymaganymi dla zwykłej faktury dodatkowo wyraz „samofakturowanie”.

W konsekwencji faktury wystawiane w ramach samofakturowania należy wykazywać w plikach JPK_VAT na zasadach ogólnych, tj. w taki sam sposób jak zwykłe faktury. Dotyczy to wykazywania tych faktur w plikach JPK_VAT przez wystawiających te faktury nabywców, jak i wykazywania faktur przez sprzedawców, w których imieniu faktury wystawiają nabywcy.

Ponadto nie ma potrzeby wskazywania w plikach JPK_VAT w jakikolwiek sposób, że są to faktury wystawiane w ramach samofakturowania. Nie jest to bowiem informacja, która musi być wskazywana w treści prowadzonej przez podatników ewidencji VAT. Tym samym informacji tej nie zamieszczamy w plikach JPK_VAT, które stanowią odzwierciedlenie ewidencji VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 106d ust. 1 oraz art. 106e ust. 1 pkt 17, art.109 ust.3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 86

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama