| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek solidarnościowy - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Podatek solidarnościowy - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Do połowy maja, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, pojawią się propozycje legislacyjne, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych; jednym z elementów będzie podatek solidarnościowy, danina solidarnościowa - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany (w czwartek, 10 maja), czy pojawią się jeszcze jakiekolwiek propozycje rządu dla protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych, powiedział że rząd premiera Mateusza Morawieckiego "wsłuchuje się we wszystkie postulaty i problemy, które przedstawiają również środowiska osób niepełnosprawnych".

Przypomniał, że premier Morawiecki oraz ministrowie jego rządu spotykali się z osobami protestującymi w Sejmie oraz przedstawicielami stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne.

"Na początku tego protestu premier zadeklarował, że do połowy maja przedstawimy propozycje legislacyjne, które wyjdą w sposób pozytywny naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych" - mówił szef KPRM. "Jednym z elementów tych zmian ma być podatek solidarnościowy, danina solidarnościowa" - dodał.

Dworczyk zaznaczył, że o szczegółach Kancelaria Premiera będzie informować - kiedy projekt zostanie przygotowany.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujący od 18 kwietnia w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. W środę Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Drugi postulat to wprowadzenie dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przedstawili w poniedziałek kolejną propozycję w tej sprawie: od września 2018 r. 250 złotych, od stycznia 2019 roku – dodatkowo 125 złotych i od stycznia 2020 r. również 125 złotych, co dałoby w sumie 500 złotych.

W środę Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Zakłada ona wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Według autorów ustawy, przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie ok. 520 zł oszczędności.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Protestujący podkreślali w ostatnich dniach, że ustawa dot. szczególnych rozwiązań dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności nie spełnia ich postulatu dodatku rehabilitacyjnego w postaci 500 zł gotówki. Propozycję rządu nazywali "manipulacją" i podkreślali, że oczekują "żywej gotówki", nie zaś świadczeń rzeczowych.

Z protestującymi spotkali się w Sejmie m.in. prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z protestującymi pod koniec kwietnia zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, na który złożyłaby się danina pochodząca od osób najlepiej zarabiających. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »