| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze

Ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustaw podatkowych, przewidującymi m.in. rozszerzenie ulgi podatkowej dla twórców. W myśl obecnego projektu, przepisy te obejmą także: inżynierię budowlaną, tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni.

Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się złożonymi w środę (9 maja) w Sejmie poprawkami do projektu nowelizacji ustaw podatkowych, przewidującymi rozszerzenie ulgi dla twórców m.in. na grafiki komputerowe.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zakłada on m.in., że wszystkie wygrane na automatach będą zwolnione z PIT, a ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Zmienione mają być zasady zaliczania w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od nabytych - w drodze spadku lub darowizny - środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przewidziano też zmiany w podatku od nieruchomości handlowych.

Gabriela Masłowska (PiS) przedstawiając w środę podczas drugiego czytania sprawozdanie z prac komisji finansów publicznych nad projektem powiedziała, że komisja ta zarekomendowała przyjęcie nowelizacji.

„Omawiany projekt wprowadza szereg korekt do obciążeń podatkowych obowiązujących na gruncie obowiązujących dziś przepisów” – poinformowała.

Wyjaśniła, że korekty te są m.in. wynikiem oceny realizacji obecnych regulacji i mają na celu ich doprecyzowanie i zmniejszenie obciążeń, a z drugiej na celu wykonanie zalecenia Komisji Europejskiej dotyczącego opodatkowania podatkiem minimalnym przychodów z wynajmu nieruchomości.

Jerzy Bielecki z PiS ocenił, że projekt wprowadza drobne modyfikacje regulacji, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Częściowo jest też wypełnieniem programu wyborczego PiS, bowiem może zwiększyć konkurencyjność małych i średnich firm.

„Klub PiS będzie popierał przedstawione zmiany w rządowym projekcie ustawy” – zapewnił Bielecki.

Reprezentujący PO Włodzimierz Nykiel mówił, że obecnie w Polsce brakuje całościowej wizji systemu podatkowego, nawet co parę tygodni wpływają do Sejmu różnego rodzaju projekty zmian w podatkach, a ich jakość często jest niska.

„Nie są to drobne zmiany, jak powiedział mój przedmówca” – polemizował Nykiel. Zwrócił uwagę, że projekt zmienia w znacznym stopniu regulacje, które zaczęły obowiązywać bardzo niedawno. Wyjaśnił, że muszą one ulec zmianie, ponieważ zawierają wiele błędów merytorycznych i formalnych.

Nykiel poinformował, że PO poprze projekt, ponieważ poprawia on prawo. „Jednakże warto byłoby pomyśleć o tym, aby przygotowywać akty prawne takiej jakości, by nie trzeba było ich zmieniać za kilka tygodni, czy kilka miesięcy” – powiedział.

Krytycznie o jakości stanowionego prawa mówił Błażej Parda z Kukiz’15. Apelował, aby nad zmianami pracować wolniej, dokładniej i spokojniej. Złożył poprawkę rozszerzającą ulgę podatkową dla artystów na twórczość wizualną i grafikę komputerową.

Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej poinformowała, że mimo kilku pozytywnych zmian wprowadzanych projektem, jej klub nie może zaakceptować całości. Jako powód wskazała rozszerzenie minimalnego podatku od dochodów z wynajmowanych nieruchomości, wprowadzone autopoprawką rządu.

„Ten podatek już nie tylko zapłacą właściciele galerii handlowych, właściciele biurowców, ale też właściciele hoteli, magazynów, różnego typu apartamentowców. Zostaną w to włączone również mieszkania budowane pod wynajem, z pominięciem mieszkań budowanych w ramach programów rządowych i samorządowych” – mówiła.

To - jej zdaniem - oznacza, że płatnikami podatku będą w rzeczywistości klienci galerii handlowych, hoteli, czy wynajmujący apartamenty i biura.

Genowefa Tokarska z PSL-UED oceniła, że projekt „wnosi dobre propozycje, niweluje niekorzystne zapisy wprowadzone kilka miesięcy temu”, choć zaznaczyła, że zmiana jest konsekwencją - sztandarowego przykładu - niestarannego procesu legislacyjnego.

Wiceminister finansów Paweł Gruza, odpowiadając na pytania posłów mówił m.in., że resort uznaje argument strony społecznej i przygotowuje rozwiązanie, które wyeliminuje „incydentalne wynajmy z ogólnych zasad podatku minimalnego”.

Teraz poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania zajmie się komisja finansów publicznych.

Projekt, odmiennie niż w przepisach uchwalonych październikową nowelą, a obowiązujących od 1 stycznia 2018 r., zakłada, że w jednolity sposób traktowani będą uczestnicy legalnych gier hazardowych. Niezależnie od tego, czy gry urządzane są przez operatorów kasyn, czy spółkę wykonującą monopol państwa w tym zakresie, czyli Totalizator Sportowy.

W myśl proponowanych przepisów zatem, wygrane w grach na automatach, grach w karty, grach w kości i grach cylindrycznych - bez względu na to, który z legalnie działających podmiotów je organizuje - będą zwolnione z podatku PIT.

W uzasadnieniu zaznaczono, że w pozostałym zakresie zasady opodatkowania wygranych (w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, zakładach wzajemnych, itd.) pozostaną niezmienione w stosunku do przepisów dotychczas obowiązujących. W myśl nowelizacji z 27 października 2017 r. wygrane w grach hazardowych podlegają l0 proc. opodatkowaniu podatkiem PIT od wygranej, jeżeli ich jednorazowa wartość wygranej przekracza 2280 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »