| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej

Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej

Sejm rozpoczął prace nad zmianą w Ordynacji podatkowej umożliwiającą dokonywanie korekty deklaracji VAT po kontroli podatkowej.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja zakłada uchylenie par. 3 w art. 81b Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem uprawnienie do skorygowania deklaracji po kontroli podatkowej nie przysługuje w zakresie podatku od towarów i usług. Oznacza to w praktyce, że w przypadku każdej wykrytej nieprawidłości w zakresie tego podatku musi być wszczęte postępowanie podatkowe i w jego wyniku wydana decyzja. Ograniczenie to nie występuje w przypadku kontroli skarbowej, gdzie po zakończeniu takiej kontroli przedsiębiorca ma możliwość złożenia korekty deklaracji.

Autorem projektu jest Komisja Przyjazne Państwo. W ocenie wnioskodawców brak możliwości korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej stanowi dotkliwą barierę podatkową dla przedsiębiorców, a ponadto bezzasadnie różnicuje pozycję podatników, dyskryminując podatników VAT. Proponowana zmiana ma przyczynić się do poprawy ściągalności VAT. Taki skutek przyniosło wprowadzenie ustawą 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej zapisu umożliwiającego składanie korekty deklaracji po kontroli skarbowej.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK