| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Udokumentowanie prawa do becikowego

Udokumentowanie prawa do becikowego

Nowe przepisy dotyczące formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. Nr 183, poz. 1234)

1 stycznia 2012 r. wejdą w życie przepisy rozporządzenia określające formę opieki medycznej sprawowanej nad kobietą nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

Formą opieki medycznej - jak wskazują przepisy rozporządzenia - są świadczenia zdrowotne udzielane w związku z ciążą w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz leczenia szpitalnego.

Świadczenia zdrowotne są udzielane kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. W rozporządzeniu został też określony wzór zaświadczenia lekarskiego lub wystawionego przez położną, potwierdzającego pozostawanie kobiety pod taką opieką.

Przypomnijmy, że dodatek z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 1000 zł przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Jeżeli dodatek nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka, wówczas przysługuje on opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »