reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Liczy się data przeniesienia własności

Liczy się data przeniesienia własności

Środek trwały wniesiony aportem do spółki ujawnia się w jej księgach w momencie przeniesienia własności na tę jednostkę.


Wiele wątpliwości wzbudza kwestia daty ujęcia w księgach aportu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Anita Bis, starszy konsultant w dziale audytu TPA Horwath Horodko Audit, wyjaśnia, że zgodnie z art. 255 oraz 257 par. 1 kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga zmiany umowy spółki dokonywanej na podstawie notarialnie potwierdzonej uchwały Zgromadzenia Wspólników. Fakt podwyższenia kapitału należy zgłosić do sądu rejestrowego, załączając omawianą uchwałę.

- Otrzymany przez spółkę wkład niepieniężny potwierdzony uchwałą wspólników ujmuje się w księgach pod datą uchwały wspólników w odpowiednich pozycjach bilansu zgodnie z jego charakterem gospodarczym, a drugostronnie na koncie - Pozostałe rozrachunki - rozrachunki z właścicielami - twierdzi nasza rozmówczyni.

Dodaje również, że podwyższenie kapitału zakładowego w księgach następuje dopiero pod datą zarejestrowania podwyższenia kapitału spółki. Należy wówczas przeksięgować pozycję - Pozostałe rozrachunki - rozrachunki z właścicielami na konto - Kapitał zakładowy.

Podkreśla, że do określenia momentu przeniesienia na spółkę własności rzeczy stanowiących wkład niepieniężny celem podwyższenia kapitału zakładowego ma zastosowanie art. 155 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim umowa zawarta w przewidzianej prawem formie przenosi własność na nabywcę (np. w przypadku nieruchomości jest to data sporządzenia aktu notarialnego).

Anita Bis wyjaśnia, że czynność polegająca na zatwierdzeniu przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego nie jest zatem czynnością mającą wpływ na prawo własności do wnoszonych składników majątkowych, a co za tym idzie na moment rozpoznania ich w księgach rachunkowych. Jeśli spółka stała się właścicielem określonych składników majątku zgodnie z art. 155 k.c., ma prawo rozpoznać składniki w księgach, bez względu na to, czy nastąpiła już rejestracja sądowa podwyższenia kapitału zakładowego czy nie.

AGNIESZKA POKOJSKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama