reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne podatki i opłaty

Śląskie: rosną stawki podatków od nieruchomości

Aktualizacja: 02.01.2012

Mieszkańcy wielu miast woj. śląskiego w 2012 r. zapłacą wyższe niż dotąd podatki od nieruchomości. Zmianę stawek władze tłumaczą zazwyczaj inflacją. W części miast rosną także inne opłaty lokalne, np. od środków transportu. »

W Lublinie podatki lokalne w 2012 r. przyniosą ok.169 mln zł

Aktualizacja: 02.01.2012

Około 169 mln zł wpłynie w 2012 r. roku do budżetu Lublina z tytułu podatków i opłat lokalnych, czyli o ok. 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. »

Jesteś właścicielem lasu? Musisz zapłacić podatek

Aktualizacja: 20.12.2011

Posiadanie lasu wiąże się z koniecznością zapłaty podatku, chyba, że drzewostan ma mniej niż 40 lat. W 2012 r. stawka za jeden hektar to 41,07 zł. »

Opłatę targową nie zawsze trzeba płacić

Aktualizacja: 30.11.2011

Przedsiębiorcy handlujący towarami na targowiskach lub bazarach powinni liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty targowej. Wynika to z zapisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w myśl której od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, pobierana jest opłata targowa. »

Mąż może sam podarować rzecz należącą do niego i żony

Aktualizacja: 18.10.2011

Jeżeli mąż podaruje komuś rzecz należącą do małżeńskiego majątku, jego żona nie jest darczyńcą, nawet gdy zgodziła się na tę darowiznę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Ma to znaczenie dla podatku, który ma zapłacić obdarowany. »

Fundusz cypryjski dedykowany inwestycjom w Polsce. Remedium na mankamenty FIZów

Aktualizacja: 11.10.2011

Fundusze inwestycyjne zamknięte (dalej „FIZ”) od pewnego czasu stanowią dość popularne wehikuły inwestycyjne, dzięki którym podatnik może w sposób legalny ograniczyć wysokość obciążeń podatkowych. Czy na pewno jednak popularność FIZów oznacza, że stanowią najbardziej optymalną formę prowadzenia inwestycji na terenie Polski? »

Darowizna pieniężna związana z zamianą gruntów jako koszt

Aktualizacja: 15.09.2011

Czy wartość dokonanych darowizn na rzecz miasta będzie związana z kosztem nabycia gruntów i w związku z tym, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy CIT, w przypadku zbycia tych gruntów w przyszłości, tak poniesiony wydatek, będzie stanowić koszt uzyskania przychodu? »

Opodatkowanie odsetek od zapłaty za sprzedaż nieruchomości

Aktualizacja: 14.06.2011

Czy uzyskane z tytułu sprzedaży kwoty stanowią przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego? Jeśli tak, to czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zarówno cena jak i odsetki, czy są od tego podatku zwolnione? »

Zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Aktualizacja: 31.01.2011

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., dalej „ustawa”), to zbiór przepisów, które określają podstawowe elementy obowiązku podatkowego, w szczególności osobę obowiązaną do uiszczenia podatku, przedmiot opodatkowania oraz stawki podatkowe dwóch rodzajów podatków: od nieruchomości i od środków transportowych, a także czterech opłat lokalnych: targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i od posiadania psów. »

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Aktualizacja: 18.01.2011

Chociaż zobowiązania podatkowe spadkodawcy nie wchodzą w skład masy spadkowej, to jednak na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika, jak również płatnika (tj. osoby zobowiązanej do obliczenia podatku, pobrania go od podatnika i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu) przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, czyli stają się następcami prawnymi spadkodawcy. »

Nie każdy wydatek na dom będzie kosztem

Aktualizacja: 10.05.2010

Wydatki na remont domu, budowę drogi dojazdowej, zapłatę zaległego podatku nie będą kosztem przy zbyciu nieruchomości. »

Zachowek otrzymany od rodziny jest zwolniony z podatku spadkowego

Aktualizacja: 17.03.2010

Podatnik, który otrzyma od syna zachowek, nie zapłaci podatku od spadku, gdy zgłosi to w urzędzie skarbowym. »

Podatek od nieruchomości: mąż i żona zapłacą podatek, jeśli decyzję otrzyma każde z nich

Aktualizacja: 08.02.2010

Jeśli wójt gminy dostarczy decyzję podatkową tylko jednemu współwłaścicielowi, którym jest małżonek, to tylko on będzie musiał zapłacić podatek od nieruchomości. »

Czy spadek po ojcu podlega zwolnieniu

Aktualizacja: 03.11.2008

Syn posiadający uprawnienia rolnicze odziedziczył gospodarstwo rolne po zmarłym 23 stycznia 1981 r. ojcu. Jako spadkobierca założył sprawę spadkową w bieżącym roku i spadek został mu przyznany. Czy podatnik będzie zwolniony z podatku? »

Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 09.10.2008

Zamierzam przekazać żonie w darowiźnie przedsiębiorstwo. Żona będzie kontynuować działalność gospodarczą i dalej prowadzić sklep w dotychczasowym zakresie. Czy w przypadku takiego przekazania trzeba zapłacić podatek od darowizny? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama