| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Jak ująć w kpir różnice remanentowe

Jak ująć w kpir różnice remanentowe

Pytanie: Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może rozliczać się co miesiąc różnicami remanentowymi?

TAK. Kwestię przeprowadzania remanentu regulują szczegółowo § 27-29 rozporządzenia kpir. W zasadzie podatnik obowiązany jest przeprowadzić remanent przed zaprowadzeniem księgi i na koniec każdego roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Remanent podlega wpisaniu do księgi także wtedy, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą przeprowadzają go za okresy miesięczne, albo wtedy, gdy naczelnik urzędu skarbowego zarządzi jego przeprowadzenie (na podstawie odrębnych przepisów).

Przeczytaj też: Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury

Tak więc przepisy prawa nie ograniczają możliwości przeprowadzenia remanentu z inicjatywy podatnika. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają prawo na koniec każdego miesiąca sporządzić spis z natury towarów, jeżeli uznają, że jest to wskazane.
O zamiarze sporządzenia spisu z natury towarów w innym terminie niż na dzień 1 stycznia i 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia spisu.

Przy działalności kantorowej spisem z natury należy objąć niesprzedane wartości dewizowe. Spis z natury niesprzedanych wartości dewizowych należy wycenić według cen zakupu z dnia sporządzenia spisu, a w dniu kończącym rok podatkowy według cen zakupu, jednak w wysokości nie wyższej niż kurs średni ogłaszany przez NBP w dniu kończącym rok podatkowy.
Postanowienie Urzędu Skarbowego w Jaworznie z dnia 22 lutego 2006 r. I PDF/415-63/2005 PBB1/415-167/06

Porównaj: Różnice remanentowe a koszty uzyskania przychodów

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »