Zapisy w KPiR a podkreślenie i zamknięcie roku
14 gru 2021
Podkreślenie KPiR – skutki. Czy jest możliwe dokonywanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (KPiR) po podkreśleniu i zamknięciu roku?
Firmowy rachunek bankowy - przychody i koszty w KPIR
07 kwi 2014
Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania osobnego konta do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego dla celów firmowych, to może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności te prowizje i transakcje bankowe, które dotyczyły firmy. Odrębne konto bankowe gwarantuje jednak przejrzystość dokonywanych transakcji, zarówno dla wygody samego przedsiębiorcy, jak i w przypadku kontroli z urzędu. Wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku bankowego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Zapisy w pkpir na podstawie zestawienia miesięcznego
15 sty 2014
Czy można dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z ewidencji?
Jak rozliczyć w kpir zwrot towaru
15 sty 2014
Podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą i podatkową księgę przychodów i rozchodów mają wątpliwości, jak wykazać w kpir towar zwracany przez nich swoim dostawcom.
Błędy na paragonach z kasy fiskalnej a księgowanie w pkpir
31 lip 2012
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawianych paragonach, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) nie ujmuje się korekt poszczególnych paragonów, a wartości wynikające z raportów dobowych, bądź ich zestawień, pomniejszone, bądź powiększone o sumę wartości korekt poszczególnych paragonów, wynikającą z odrębnej ewidencji, prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług. Jeżeli część z błędnie zarejestrowanych na kasie rejestrującej wpłat dotyczy środków pieniężnych nie stanowiących przychodu podatkowego (zaliczek na poczet wykonania przyszłych usług), ww. korekty będą miały również wpływ na kwoty wykazane uprzednio w kolumnie 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Częstotliwość sporządzania spisu z natury przez podatników prowadzących kpir
28 lut 2012
Konieczność sporządzenia spisu z natury (remanentu) dla większości podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia (lub datę rozpoczęcia działalności w trakcie roku) i 31 grudnia. Niekiedy podatnicy prowadzący pkpir są zobowiązani dokonać spisu z natury także w trakcie roku.
Zamknięcie roku podatkowego w firmie – jak się przygotować?
01 gru 2011
Podatnik prowadzący Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów (PKPiR) ma obowiązek sporządzić spis z natury zwany także remanentem. Dokument ten wpływa na wartość kosztów danego roku podatkowego i jest wykazywany w rozliczeniu rocznym. Wbrew powszechnej opinii podatnicy prowadzący działalność usługową także muszą taki spis sporządzić. Sporządzenie spisu z natury dla większości podatników przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia (lub data rozpoczęcia działalności w trakcie roku) i 31 grudnia.
Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?
14 lis 2011
W sytuacji gdy materiały uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych w pierwszej kolejności należy sporządzić protokół z uwagi na sytuację, iż materiały uległy zniszczeniu. Następnie należy wystornować kwotę zniszczonych materiałów z kolumny 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i wpisać ją do kolumny 13 pkpir "Pozostałe wydatki". Nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT.
KPiR 2012 - limit obrotów
19 paź 2011
Podatkowe księgi przychodów i rozchodów będą mogli prowadzić w roku 2012 r. ci rozliczający się wg skali lub 19% podatkiem liniowym podatnicy PIT (osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, spółdzielnie socjalne), którzy w 2011 r. uzyskali mniej niż 5.293.440,- zł (1.200.000,- euro x 4,4112 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.
Jak rozliczyć w pkpir towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy
22 paź 2010
Podstawowym przeznaczeniem towarów handlowych w ramach prowadzonej działalność gospodarczej jest ich dalsza odsprzedaż. Często zdarza się jednak, że firmy część zakupionego towaru przeznaczają na potrzeby wewnętrzne.
Jak ewidencjonować przebieg pojazdu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
22 paź 2010
Przedsiębiorcy często wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej swój prywatny samochód osobowy. Mają obowiązek wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. „kilometrówkę”. Tylko wtedy wydatki poniesione z tytułu używania takiego samochodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Czy trzeba przesłać do urzędu skarbowego kopię sporządzonego remanentu
20 paź 2010
Podatnik nie ma obowiązku przesłania kopii sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego.
Jakie są konsekwencje spisu z natury dokonanego w trakcie roku podatkowego
08 paź 2010
Skutkiem dokonanego w ciągu roku remanentu jest ustalenie dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczek na podatek dochodowy w sposób określony w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT – czyli z uwzględnieniem różnic remanentowych.
Kiedy zapisywać wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
16 lip 2010
Jeżeli podatnik otrzymał fakturę w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia, a w między czasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (lub też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona) - powinien dokonać jej wpisu w pkpir w dniu faktycznego otrzymania faktury.
Moment ewidencji w kpir
13 lip 2010
Czy można zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów raport dobowy sporządzony po północy, obejmujący przychód uzyskany w dniu poprzednim?
Jak księgować przychody i koszty z różnych form działalności w kpir
06 lip 2010
Pytanie: Podatnik prowadzi kilka działalności (trzy formy) jak powinien dokumentować zapisy w kpir ?
Jak zaksięgować w kpir otrzymane środki z funduszy unijnych
06 lip 2010
Pytanie: Jak zaksięgować poniesione wydatki na firmę, jeżeli zostaną one zwrócone w późniejszym terminie dotacją środków Europejskiego Funduszu Społecznego w postaci transzy środków pieniężnych?
Jak ująć w kpir różnice remanentowe
06 lip 2010
Pytanie: Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może rozliczać się co miesiąc różnicami remanentowymi?
Data księgowania towarów handlowych w kpir
30 cze 2010
Z jaką datą, należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup towarów handlowych? Czy z datą wystawienia faktury przez dostawcę, czy też z datą otrzymania faktury i towaru?
Wniesienie aportu w postaci gruntu w kpir
30 cze 2010
Z jaką datą należy zaewidencjonować w kolumnie „16” podatkowej księgi przychodów i rozchodów fakt wniesienia aportu w postaci gruntu, czy z datą zawarcia umowy spółki, czy z datą sporządzenia aktu notarialnego?
Firmowe wydatki sprzed założenia pkpir
29 cze 2010
Początkujący przedsiębiorca składa druk EDG-1, dopełnia wszystkich formalności w gminie, urzędzie skarbowym, ZUS. Przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej ponosi też wydatki. Czy można je wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Towar handlowy udokumentowany w kpir umową sprzedaży
28 cze 2010
Czy można zakupiony towar handlowy udokumentować umową kupna - sprzedaży lub dowodem wewnętrznym wpisując jako sprzedającego targowisko lub giełdę?
Dowód sprzedaży waluty w kantorze a ewidencja w kpir
28 cze 2010
Wyjeżdżając służbowo za granicę wymieniam waluty w kantorze. Czy dowód sprzedaży z kantoru może uznany być za dowód księgowy na podstawie którego dokonam rozliczenia różnic kursowych?
Najem lokalu w ramach działalności gospodarczej a ewidencja w kpir
28 cze 2010
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuję lokal. Właściciel lokalu nie jest uprawniony do wystawiania faktur VAT. W jaki sposób najemca powinien udokumentować poniesienie wydatków?
Działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw a kpir
28 cze 2010
Czy istnieje obowiązku księgowania po stronie zakupów (tj. w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) przyjęcia towarów do lombardu pod zastaw pożyczki lub w chwili niezwrócenia pożyczki przez klienta?
Cena zakupu w kpir
28 cze 2010
Czy cenę zakupu traktuje się jako kwotę zapłaconą dostawcy przeliczoną według kursu euro na dzień zakupu oraz kwotę akcyzy zapłaconej po sprowadzeniu samochodu do Polski?
Produkt niegotowy w kpir
28 cze 2010
Czy w spisie z natury należy wykazać koszty opracowania projektu (tzn. wymienione wyżej faktury i rachunki od podmiotów, wypłacone lub postawione do dyspozycji wynagrodzenia dla osób z którymi zawarta została umowa zlecenia lub umowa o dzieło), który na dzień sporządzenia spisu nie został jeszcze odsprzedany, ponieważ nie jest zakończony?
Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym
28 cze 2010
Proszę o udzielenie informacji odnośnie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w której kolumnie) zakupu materiałów zużytych przy świadczeniu usług fryzjersko-kosmetycznych.
Jak należy ewidencjonować materiały pomocnicze w kpir
28 cze 2010
Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.
Zbiorcze księgowanie w kpir
28 cze 2010
Prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jednocześnie prowadzę rejestr na potrzeby podatku od towarów i usług. Czy w związku z tym mogę w księdze przychodów i rozchodów księgować w odpowiednich kolumnach ponoszone przeze mnie wydatki zbiorczo raz w miesiącu na podstawie zestawienia wydatków (wydruku komputerowego) wynikających z rejestru VAT-owskiego?
Nierzetelność pkpir - fiskus twierdzi, że nie było transakcji
28 cze 2010
Prawidłowe zaksięgowanie faktur nie wyłącza zarzutu nierzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Organy podatkowe mogą bowiem wykazać, że za fakturą nie stoi rzeczywiście zakupiona usługa, towar, czy materiał.
Ewidencja przychodów ze sprzedaży u podatnika zwolnionego z VAT
27 cze 2010
Podatnik nie jest Vat-owcem ze względu na wysokość obrotu. Prowadzi sprzedaż zarówno na rzecz przedsiębiorstw jak również osób fizycznych, jednak nie podlega obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej. Jak powinien dokumentować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
Ewidencja sprzedaży u podatników stosujących kasy fiskalne
27 cze 2010
Podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i świadczący usługi na rzecz osób
fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób
fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w firmie indywidualnych
gospodarstw rolnych zobowiązani są na mocy art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług,
do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących
(fiskalnych).