Cena zakupu w kpir
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami § 3 pkt 1 lit. a, § 3 pkt 2 i 3, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.) oraz ust. 10-11 i 14 załącznika nr 1 do powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna 10 księgi jest przeznaczona do wpisywania wartości zakupów towarów handlowych według cen ich zakupu.
REKLAMA
Cena zakupu, to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia.
Przeczytaj także: Cena
„Cena nabycia” to „cena zakupu” składnika majątku powiększona o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze (kolumna 11 księgi).
W tym przypadku samochód osobowy nabyty w celu dalszej odsprzedaży wypełnia przesłankę do uznania go za towar handlowy. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu) księguje się kwotę zapłaconą dostawcy, przeliczoną na złote oraz zapłaconą akcyzę.
Polecamy serwis: Finanse
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat