reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Cena zakupu w kpir

Cena zakupu w kpir

Czy cenę zakupu traktuje się jako kwotę zapłaconą dostawcy przeliczoną według kursu euro na dzień zakupu oraz kwotę akcyzy zapłaconej po sprowadzeniu samochodu do Polski?

Zgodnie z przepisami § 3 pkt 1 lit. a, § 3 pkt 2 i 3, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.) oraz ust. 10-11 i 14 załącznika nr 1 do powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna 10 księgi jest przeznaczona do wpisywania wartości zakupów towarów handlowych według cen ich zakupu. 

Cena zakupu, to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia.

Przeczytaj także: Cena

„Cena nabycia” to „cena zakupu” składnika majątku powiększona o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze (kolumna 11 księgi). 

W tym przypadku samochód osobowy nabyty w celu dalszej odsprzedaży wypełnia przesłankę do uznania go za towar handlowy. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu) księguje się kwotę zapłaconą dostawcy, przeliczoną na złote oraz zapłaconą akcyzę.

Polecamy serwis: Finanse

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama