| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Wydruk z komputera a ewidencja w księdze przychodów i rozchodów

Wydruk z komputera a ewidencja w księdze przychodów i rozchodów

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą polegającą głównie na kupnie-sprzedaży towarów za pomocą aukcji internetowych w kraju i zagranicą. Interesuje mnie czy dowodami księgowymi mogą być wydruki z komputera potwierdzające zakup danego przedmiotu na aukcji, oraz deklaracja SAD bez faktury zakupu?

NIE. Zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zgodnie z przepisem zawartym w § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych „fakturami”, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub innych dowodów wymienionych w § 13 i 14, stwierdzających fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

Polecamy serwis: VAT

Na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) stosownie do § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Jednak dowody te mogą dotyczyć wyłącznie zakupów wymienionych w § 14 ust. 2 ww. rozporządzenia. Z uwagi na zapis § 14 ust. 2 trzeba stwierdzić, iż nie można sporządzonych przez siebie wydruków komputerowych dot. zakupów na aukcjach internetowych w kraju i zagranicą, zastosować jako podstawy zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Przeczytaj też: Dowody księgowe jako podstawa zapisów w kpir

Także deklaracja SAD bez faktury dotyczącej zakupu towaru na mocy ww. przepisów nie stanowi dowodu księgowego do zapisów w księdze.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

inEwi

inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »