Częstotliwość sporządzania spisu z natury przez podatników prowadzących kpir
REKLAMA
REKLAMA
Z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów:
REKLAMA
- na dzień 1 stycznia,
- na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
a także w razie:
- zmiany wspólnika,
- zmiany proporcji udziałów wspólników lub
- likwidacji działalności.
Spis z natury na koniec roku podatkowego jest jednocześnie spisem z natury na początek roku kolejnego.
Remanent podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
Sporządzenie spisu z natury jest również istotne w świetle ustawy o podatku dochodowym.
Przepisy zobowiązują podatników do brania pod uwagę remanentu przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu za dany rok podatkowy.
Rozporządzenie mówi, że remanent taki należy sporządzić na początek i koniec danego roku, a sporządzony spis należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów.
Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury
Dla podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy uzyskanym przychodem, a kosztami uzyskania przychodu:
- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Obowiązek ustalenia dochodu z uwzględnieniem sporządzonego w trakcie roku remanentu nie dotyczy jednak podatników, którzy wybrali opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej.
Zauważyć bowiem warto, że przy tej metodzie obliczania zaliczek na podatek dochodowy nie ma znaczenia dochód uzyskany w danym roku podatkowym, ale dochód uzyskany w latach wcześniejszych. Podatek od faktycznie osiągniętego w danym roku dochodu, z uwzględnieniem różnic remanentowych, ustalony zostanie dopiero w zeznaniu rocznym.
Jakie są konsekwencje spisu z natury dokonanego w trakcie roku podatkowego
Podstawa prawna: art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
§ 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat