Przychód ze sprzedaży oprogramowania w kpir
REKLAMA
REKLAMA
Świadczone usługi winny być co do zasady udokumentowane fakturą VAT, chyba że odbiorcami przedmiotowych usług będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej.
REKLAMA
Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. W sytuacji, gdy prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik, na podstawie dyspozycji § 8 ust. 1 pkt 2 cytowanego powyżej rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży.
Porównaj: Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania
Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty, ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu. Zapisów w ewidencjach dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.
Sprzedaż programów komputerowych, powinna być udokumentowana fakturami VAT, chyba że odbiorcami oprogramowania będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej. Pamiętać należy, że w przypadku przychodów z działalności gospodarczej nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy. Przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane a obowiązek podatkowy powstaje w terminie przewidzianym w cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Polecamy serwis: Oprogramowanie biurowe
Jeżeli dzień uzyskania przychodu wyrażonego w walucie obcej jest inny niż dzień faktycznego otrzymania zapłaty i między tymi dniami występują różne kursy walut, przychody z działalności gospodarczej odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat