| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Przychody > Przychód ze sprzedaży oprogramowania w kpir

Przychód ze sprzedaży oprogramowania w kpir

Jak zaksięgować przychód osiągany ze sprzedaży oprogramowania wraz z licencją, w sytuacji gdy sprzedaż jest prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę pośredniczącą i następuje poprzez stronę internetową, a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż jest zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres?

Świadczone usługi winny być co do zasady udokumentowane fakturą VAT, chyba że odbiorcami przedmiotowych usług będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej.

Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. W sytuacji, gdy prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik, na podstawie dyspozycji § 8 ust. 1 pkt 2 cytowanego powyżej rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży. 

Porównaj: Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania

Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty, ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu. Zapisów w ewidencjach dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.

Sprzedaż programów komputerowych, powinna być udokumentowana fakturami VAT, chyba że odbiorcami oprogramowania będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej. Pamiętać należy, że w przypadku przychodów z działalności gospodarczej nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy. Przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane a obowiązek podatkowy powstaje w terminie przewidzianym w cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy serwis: Oprogramowanie biurowe

Jeżeli dzień uzyskania przychodu wyrażonego w walucie obcej jest inny niż dzień faktycznego otrzymania zapłaty i między tymi dniami występują różne kursy walut, przychody z działalności gospodarczej odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »